23 - 05 - 2022
Fot. Pixabay

Pszenica po Brexicie: na chleb i biopaliwo

Wielka Brytania: mimo oczekiwania na dobre zbiory, popyt na ziarno będzie spory. W roku gospodarczym 2022/23 Brytyjczycy mogą spodziewać się jedynie częściowej poprawy bardzo napiętego u nich ogólnego bilansu zbóż. Dominuje pszenica na cele paliwowe i konsumpcyjne. Agrokonsument.pl

 

 

Przewiduje się, że całkowita produkcja zbóż w Wielkiej Brytanii – pszenicy, jęczmienia, owsa i mieszanek – w roku gospodarczym 2022/23 wyniesie 22,85 mln ton.

Przypomnijmy, że w Polsce zbieramy ok. 12 mln ton pszenicy na 33 mln ton zbóż koszonych w naszym kraju ogółem.

 

Szansa na dodatkowy dochód: ekoschematy w WPR 2023-2027

 

 

Niebo sprzyja po Brexicie?

 

Chociaż produkcja pszenicy w sezonie 2021/22 była w W. Brytanii znacznie wyższa niż sezon wcześniej, to jednak dała tylko 14 mln ton.

Zbiory pszenicy w nadchodzącym sezonie mają być w Wielkiej Brytanii o 0,5 mln ton większe, iż w roku gospodarczym 2021/22. Ale aż o ponad 3,8 mln t wyższe niż przed dwoma laty: były to najgorsze żniwa od 40 lat.

 

Warunki jesienne dla zasiewów ozimin w obecnym sezonie 2022/23 były w Wielkiej Brytanii najlepsze od wielu lat.

Czyżby Niebo sprzyjało Wyspie po Brexicie?

 

Wysokie ceny nawozów sprawiły, że farmerzy zaczęli ograniczać ich stosowanie i szukać alternatywnych rozwiązań. Zainteresowaniem cieszyły się wszelakie nawozy organiczne, odpady pofermentacyjne.

Po zimie uprawy ozime są w dobrej formie. Siew jarych też przebiegł bez zakłóceń. Agresja Rosji na Ukrainę wywołała jednak niepokój. Niektórzy z rolników rozważają oszczędności w zakresie środków do produkcji rolnej i przechowanie ich części na kolejny sezon 2023/24.

 

Dlatego też, pomimo korzystnych prognoz, może to obniżyć zarówno potencjalne plony, jak i jakość zbiorów w Wielkiej Brytanii, niezależnie od pogody w nadchodzących miesiącach.

 

 

Plan strategiczny WPR 2023-2027: uwagi polskiego ministerstwa rolnictwa

 

 

Pszenica na paszę

 

Dotychczasowe rekordowo niskie zbiory pszenicy w sezonie 2020/21 zmusiły Londyn do zwiększonego wykorzystania na pasze głównie krajowego jęczmienia i importowanej kukurydzy.

Znacznie lepsze zbiory pszenicy w roku gospodarczym 2021/22 znacznie zmniejszyły zależność Wyspy od importu kukurydzy, głównie z Ukrainy.

 

Obecne prognozy dotyczące zbiorów w roku gospodarczym 2022/23 wskazują, że pszenica ponownie będzie stanowić ponad połowę brytyjskiego zużycia pasz. Na drugim miejscu jest jęczmień.

Wielka Brytania pozostanie jednak importerem kukurydzy, choć poniżej poziomu z roku 2021/22. Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, może to stanowić okazję do importu z innych źródeł.

 

Na lukę rynkową już sobie ostrzą zęby eksporterzy ze Stanów Zjednoczonych. Tym bardziej, iż już od czerwca br. znika 25-procentowe cło odwetowe na kukurydzę i ryż między Londynem a Waszyngtonem.

 

Pszenica na bioetanol

 

Sektor bioetanolu ma największą dynamikę w brytyjskim sektorze rolno-spożywczym. Zawdzięcza to wprowadzeniu przez rząd brytyjski paliwa E10 od września 2021 r. Ziarno na cele paliwowe przetwarzają:

 

  • ponownie otwarta fabryka Vivergo oraz
  • jeden z dwóch brytyjskich zakładów Ensus, który zwiększył produkcję i powrócił do przetwarzania głównie krajowej pszenicy paszowej.

 

Oczekuje się, że oba zakłady będą w stanie osiągnąć pełną zdolność produkcyjną w roku gospodarczym 2022/23, co oznacza prognozowany wzrost wykorzystania ziarna w sektorze bioetanolu.

 

Mimo oczekiwania na dobre zbiory, popyt na ziarno będzie spory.

W roku gospodarczym 2022/23 można spodziewać się jedynie częściowej poprawy bardzo napiętego ogólnego bilansu zbóż i niskich zapasów końcowych w roku gospodarczym 2021/22.

 

 

 

FILM: Test skrzyni biegów Claas: stopniowa czy bezstopniowa?

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: