Oferta przetrząsaczy Claas obejmowała dotąd szerokości robocze od 4,50 do 13 m. Obecnie w skład serii Volto wchodzą cztery nowe flagowe modele.
Oprócz nowego 1300 T asortyment uzupełnia model 1500 T o szerokości roboczej 15,10 m. Nowe wysokowydajne przetrząsacze charakteryzują się przede wszystkim:
W wariancie TS modele Volto 1300 i 1500 są wyposażone w kierowanie nadążne podwozia. Umożliwia ono pokonywanie ciasnych zakrętów, a nawet manewrowanie na uwrociach bez podnoszenia wirników.
Eliminuje także napięcia pomiędzy ramą podwozia a ramą wirnika oraz uszkodzenia darni spowodowane przez zbaczające koła wirników. Po podniesieniu ramy wirnika koła podwozia automatycznie ustawiają się dokładnie w kierunku jazdy.
W modelu 1300 T/TS pracuje 12 wirników o średnicy 1,50 m, każdy z sześcioma ramionami rozrzucającymi. W 1500 T/TS jest to 14 wirników o takiej samej budowie. Niewielka średnica i podwójne zawiasy ramy wirnika zapewniają doskonałe podbieranie materiału także w nierównym terenie.
Kąt rozrzutu można regulować na wirnikach bez użycia narzędzi w zakresie od 12 do 16 stopni, a wysokość zgrabiania ustawia się centralnie za pomocą korby z lewej strony ramy podwozia. Wskaźnik prawidłowego ustawienia umożliwia przy tym skala na wsporniku siłownika podnoszenia.
Na potrzeby przetrząsania krawędziowego dostępny jest opcjonalny obsługiwany hydraulicznie fartuch rozrzutu.
Zwolnienie w podatku od nieruchomości: czy rolnik może z niego skorzystać?
Obsługa obu przetrząsaczy wielkopowierzchniowych Volto nie wymaga terminala. Hydrauliczny zawór ciągnika o działaniu jednostronnym steruje siłownikiem podnoszenia, a zawór o działaniu dwustronnym steruje składaniem i rozkładaniem ramy wirnika.
Eliminuje to konieczność stosowania niewygodnych lin lub jarzm stabilizujących oraz przełączania hydrauliki. W pozycji złożonej szerokość modeli nie przekracza 3 m. W pozycji transportowej wirniki spoczywają na ramie podwozia z bardzo niskim punktem ciężkości przy łącznej wysokości wynoszącej zaledwie 3,29 m.
Wykorzystano informacje prasowe Claas
Adrian Hościło: pięć tysięcy ton zbóż w stalowych silosach Riela Polska