08 - 02 - 2022
Fot. 365FarmNet

Rolnictwo precyzyjne: sposób na drożejące nawozy

Nawozy rolnicze podrożały skokowo. Wciąż drożeją środki do produkcji rolnej. Tym ważniejsze jest ich mądre dawkowanie. Oto rozwiązania firmy Claas wraz z 365FarmNet. To Crop Sensor, Agrocom Map, Section Control, Claas Crop View – czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

W czasach wysokich kosztów nawozów ważne jest wykorzystywanie rozwiązań wpływających na ograniczenie ich zużycia. Systemy rolnictwa precyzyjnego umożliwiają wymierny wpływ na obniżenie zużycia nawozów. Claas oferuje kilka rozwiązań, które pozwalają na precyzyjne dawkowanie nawozów azotowych. Przy niższym ich zużyciu możliwe jest także uzyskanie wyższego plonu.

 

365FarmNet

 

Do planowania stosowania nawozów można wykorzystać dane wyników poszczególnych pól z przeszłości. W takich działaniach z pomocą przychodzi bezpłatne oprogramowanie 365FarmNet. Zapewnia ono dostęp do danych z pól, w tym:

 

 • graficzną mapę gospodarstwa,
 • funkcję planowania,
 • podstawową prognozę pogody i wiele innych.

 

Gromadzenie wszystkich danych, także tych finansowych jest bardzo proste, a dzięki temu automatycznie uzyskuje się dokładne analizy kosztów produkcji dla różnych wariantów uprawy, nawożenia czy ochrony roślin w zmieniających się realiach cenowych. W systemie dostępne są również kartoteki pól z niezbędnymi informacjami z wszystkich lat.

 

https://agrokonsument.pl/polska-zebrala-rekordowa-ilosc-ziarna-kukurydzy/

 

Claas Crop Sensor

 

Do zmiennego nawożenia azotowego w czasie rzeczywistym służy dodatkowy czujnik Claas Crop Sensor. To dodatkowy sensor zamontowany z przodu ciągnika, posiadający dwie głowice. Skanują one rośliny w częstotliwości od 10 do 2000 razy na sekundę bez względu na oświetlenie. Mogą więc pracować całą dobę.

Urządzenie zbiera informacje o dwóch indeksach – odżywienia oraz biomasy. Na podstawie tych dwóch informacji oblicza, jaka dawka nawozu azotowego powinna zostać zastosowana w trakcie nawożenia. Urządzenie nie wymaga kalibracji, należy tylko wskazać:

 

 • aktualną fazę rozwoju pszenicy,
 • fazę rozwoju w momencie następnego planowanego nawożenia oraz
 • zakładany do osiągnięcia plon.

 

Algorytm sam wylicza odpowiednią dawkę. Wszystko dzieje się podczas jednego przejazdu. Dawka za pośrednictwem magistrali ISOBUS jest przekazana do opryskiwacza lub rozsiewacza.

Dodatkowo urządzenie można wykorzystać w nawożeniu względnym. Przykładowo, do nawożenia lub stosowania fungicydów na każdej roślinie, od traw, zbóż po buraki.

Urządzenie dostarcza informacji o indeksach, które proporcjonalnie mogą być użyte do nawożenia jakościowego lub wyrównującego wg zaleceń agronomicznych.

 

Program Agrocom Map

 

Aby jeszcze bardziej zwiększyć precyzję działania Crop Sensor do wyliczania dawki można, wykorzystać mapę potencjału plonowania z programu Agrocom Map. Korzyści z wykorzystania Crop sensora na gospodarstwie to:

 

 • oszczędność nawozu,
 • zwiększenie plonowania,
 • ograniczenie wylegania,
 • wyrównanie łanu,
 • poprawa jakości ziarna,
 • lepsze wykorzystanie azotu,
 • optymalizacja dopasowana do zmienności glebowej.

 

Badania oraz testy Crop Sensora pokazują, że zmniejszenie zużycia nawozów azotowych zawiera się w zakresie od 3 do 10%, a więc jest to urządzenie, które wyraźnie wpływa na ograniczenie zużycia azotu.

 

Section Control, sterowanie sekcjami

 

Kolejne oszczędności możemy uzyskać podczas pracy opryskiwaczem z RSM oraz rozsiewaczem z nawozami azotowymi granulowanymi. W trakcie ich użytkowania należy pamiętać o wykorzystaniu systemów automatycznego sterowania sekcjami, tzw. SECTION CONTROL.

System ten można wykorzystywać w systemach jazdy automatycznej montowanych w ciągnikach Claas. Oszczędności polegają przede wszystkim na zmniejszeniu nakładek podczas przejazdu w tzw. klinach.

 

W porównaniu do pracy opryskiwacza bez systemu zamykania sekcji oszczędzić można nawet 97% powierzchni nakładek w klinach, ale jest to uzależnione od ilości sekcji opryskiwacza.

Im więcej sekcji ma opryskiwacz, tym większe są oszczędności.

 

Claas Crop View

 

Kolejny moduł – Claas Crop View przynosi realne oszczędności na etapie dostosowywania dawki azotu.

Oszczędności te można czerpać nie tylko na etapie nawożenia azotowego, ale także w trakcie siewów czy ochrony roślin. Polegają one na indywidualnym podejściu do każdego fragmentu pól, bez konieczności wykonywania stosunkowo drogich prób glebowych czy innych zabiegów w celu poznania zmienności glebowej.

 

Moduł Crop View korzysta z łatwo dostępnych zobrazowań satelitarnych, co pozwala na obliczenie współczynników, które umożliwiają poznanie różnic w stanie wegetacji na każdym polu i właściwą dystrybucję stosowanych nawozów. Cel: by mogły być optymalnie wykorzystane.

Stosuje się pełne dawki azotu czy środków ochrony roślin na fragmentach pól z najlepszym stanem wegetacji, a ogranicza tam, gdzie jest on niższy.

Oszczędności mogą sięgać 15-20% w zależności od zmienności glebowej obserwowanej na polach.

 

W razie potrzeb można również zastosować strategię na wyrównanie np. wczesną wiosną w słabo rozkrzewionej pszenicy. Bez względu na wybrane dawki czy strategie mapę aplikacyjną generuje się w formacie shape lub iso.xml.

 

 

Claas dobre wyniki sprzedażowe w 2021 r.

Puchar Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym

Zaorać czy nie – szkoda łowiecka na polu

 

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: