Rosnąca popularność zdrowszych przekąsek i nawyków żywieniowych wśród europejskich konsumentów nadal zachęca do konsumpcji orzechów.
Orzechy są także nadal ważnym elementem tradycji, głównie świątecznej. Wielu konsumentów uważa, że orzechy mają korzyści zdrowotne i coraz częściej włączają je do swojej diety. Pragnienie ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, rosnące zainteresowanie dietami roślinnymi (wegańskimi i wegetariańskimi) napędzają popyt na te produkty.
Nowe trendy żywieniowe, czyli Glamor Greens i zrównoważony rozwój
W 2021 roku Unia Europejska (UE-27) zaimportowała ze świata orzechy z drzew o wartości 7,1 miliarda dolarów. Stany Zjednoczone są największym dostawcą orzechów. Dostarczają 35 procent całkowitego importu UE.
Chociaż kryzys zdrowotny COVID-19 oraz globalne problemy logistyczne i opóźnienia zmniejszyły zakupy orzechów w 2020 i 2021 roku, poziom importu UE wzrósł o 20 procent w pierwszej połowie 2022 roku.
Drugim dostawcą jest Turcja i ma 23 proc. udział w imporcie UE. Na dalszych miejscach jest Wietnam i Chile. Import migdałów z USA, zarówno w łupinach jak i łuskanych, wyniósł 1,3 mld USD, pistacji – 687 mln USD i orzechów włoskich – 371 mln USD.
W UE najważniejszymi importerami amerykańskich orzechów drzewnych są Niemcy, Hiszpania i Holandia.
Orzechy drzewiaste korzystają z obecnych trendów zachowań konsumentów, którzy preferują diety oparte na roślinach i zdrowe przekąski.
Jednakże orzechy drzewne są postrzegane jako droższy zdrowy zakup. Teraz, w obliczu niestabilności finansowej i inflacji, decyzje o zakupie mogą zostać dotknięte na korzyść podstawowych produktów żywnościowych.
Hiszpania jest największym producentem migdałów w UE-27. Dla roku gospodarczego 2022/23, najnowsza oficjalna prognoza opublikowana przez hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności (MAPA) szacuje produkcję na 68 tys. ton – z łupinami.
W 2021 r. całkowita powierzchnia w Hiszpanii obsadzona drzewami migdałowymi wynosiła 744 466 ha, z czego 612 227 odpowiada produkcji nienawadnianej, a 132 239 ha – jest sztucznie nawadniana.
Obszar produkcji ekologicznej przekracza 100 000 ha, co stanowi prawie 20 procent całkowitej powierzchni produkcyjnej.
Rumunia jest największym producentem orzechów włoskich w Unii Europejskiej. Większość rumuńskich drzew orzechowych jest własnością drobnych rolników, ale rośnie komercyjne zainteresowanie produkcją orzechów włoskich, zwłaszcza odkąd dostępne stały się unijne dopłaty do drzew owocowych.
W rezultacie liczba drzew orzecha włoskiego stale rośnie z 1,842 mln w 2017 roku do 2,088 mln drzew w 2021 roku. Dobre warunki pogodowe spowodowały, że w 2021 roku produkcja rumuńskich orzechów włoskich była większa niż przewidywano.
W 2022 roku zbiory orzechów włoskich w Rumunii spadną o 6 procent do 53 tys. ton metrycznych, ze względu na suszę.
Pistacje są tradycyjną uprawą we Włoszech, zwłaszcza w regionie Sycylii (obszar Bronte), który stanowi około 90 proc. całkowitej podaży. W ostatnich latach produkcja pistacji została nieznacznie rozszerzona na inne obszary Sycylii i Basilicaty.
Opr. na podstawie USDA