10 - 08 - 2022
Fot. Pixabay

Arabia Saudyjska: pasza na kukurydzy zamiast importowanego jęczmienia

W krajach arabskich bardzo ważnym gatunkowo zbożem jest jęczmień. Również jako pasza dla zwierząt. Wojna nie sprzyja dostawom tego ziana. Oto najnowsze dane w zakresie handlu jęczmieniem w Arabii Saudyjskiej. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Dla Saudyjczyków import zbóż do celów paszowych oznacza być albo nie być dla ich stad wielbłądów, owiec i kóz.

Szczególnie istotny jest jęczmień.

 

W przeszłości tamtejsi hodowcy zwierząt gospodarskich przestawiali się z jęczmienia na inne pasze, w tym pasze przemysłowe, zależnie od różnicy cen.

Ceny zbóż mocno poszły w tym roku górę, w tym z powodu wojennej zawieruchy na Ukrainie. Na rynek Saudów nie dochodzi w dawnej ilości zboże z Rosji. Dotychczas kraj ten dostarczał tam 2,7 mln t jęczmienia rocznie, obecnie to 370 tys. ton. Udział Moskwy spadł z 40% do poniżej 10%.

Niestety, brak jęczmienia odbił się na jego cenie i zmniejszenie ogólnego popytu na to zboże.

Na dzień 31 lipca 2022 r. cena za 50 kg jęczmienia wynosiła 21,87 USD, w tym 15 proc. VAT lub 437,33 USD za tonę.

 

 

Ukraina i potencjał 2022/23: pszenica, kukurydza i słonecznik

 

Pasza przemysłowa od Arasco

 

Firma Arasco, największy producent pasz przemysłowych w Arabii Saudyjskiej, sprzedaje paszę „Wafi” w cenie 18,71 USD/50 kg. I to z 15-procentowego podatku VAT.

 

Cena ta na opakowaniu jest o 3,16 USD niższa od ceny jęczmienia w workach o tej samej masie. Ta różnica cenowa wystarczyła, że sprzedaż paszy wzrosła o ponad 25 procent w ciągu kilku tygodni bieżącego lata.

Arasco jest w stanie utrzymać cenę przetworzonej paszy na niższym poziomie niż jęczmień, ponieważ używa tańszych komponentów – kukurydzy i soi.

Kukurydza, która jest głównym składnikiem Wafi, jest importowana do Królestwa po cenie 290 USD/t, a z australijski jęczmień oferowany jest w cenie 320 USD.

 

 

Polska piątym eksporterem żywności do Włoch!

 

Poziom importu jęczmienia

 

Od lipca 2021 do maja 2022 r., import jęczmienia do Arabii Saudyjskiej wyniósł około 3,87 mln ton. Przed wojną na Ukrainie było to o 3 mln ton więcej.

 

Teraz największym dostawcą jęczmienia już nie jest Rosja, ale Australia. Sprzedaje Saudom 2,55 mln ton ziarna. Przy ogólnym ubytku dostaw tego zboża na ten rynek wywindowało to udział tego kraju z 37% na 65,9%.

 

Na drugim miejscu była Unia Europejska, która sprzedała tam 574,6 ton ziarna w ostatnim sezonie. Jednak dostawy z UE też spadły – przed wojną wynosiły 1,2 mln ton jęczmienia rocznie.

 

Konflikt wojenny zrównał Ukrainę i Rosję w udziałach rynkowych w dostawach jęczmienia do Arabii Saudyjskiej. Każde z tych państw ma teraz ok. 9,6% udział. Jednak ostatnia wysyłka jęczmienia z Ukrainy do Arabii Saudyjskiej miała miejsce w listopadzie 2021 r.

Opr. na podstawie USDA

 

Praca kombajnem: OC rolnika zamiast OC pojazdów?

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: