16 - 10 - 2023
Fot. Pixabay

Okiem satelity: jak zaplonują pszenica i kukurydza w 2024 r.?

Z pewnością interesuje Was, jakie są prognozy co do zbiorów zbóż w sezonie 2023/24? Takie informacje można było zdobyć, odwiedzając w ub. tygodniu Europejską Giełdę Zbożową / European Commodity Exchange (ECE) w Warszawie. Agrokonsument.pl

 

Na European Commodity Exchange (ECE) w Warszawie przybyli handlowcy zajmujący się zbożami, oleistymi, paszami – ale nie zabrakło także producentów, logistyków i przetwórców tych surowców. Niektóre firmy skłonne były podzielić się swoją wiedzą na temat rynku. Np. Strategie Grains przekazała, że światowa produkcja zbóż i oleistych w sezonie 2023/24 ulegnie tylko niewielkim korektom.

 

Adam Lipiński: urządzenia Riela Polska solidnie wykonane

 

Jęczmień będzie poszukiwany

 

W skali globu prognozowany jest spadek produkcji pszenicy – o 2%, jęczmienia – o 8%, rzepaku o 6%. Wzrosną natomiast zbiory słonecznika – o 4%, soi – o 9%, a kukurydzy – o 6%.

W rozbiciu geograficznym, w nadchodzącym sezonie UE-28 ma zebrać o 8% więcej kukurydzy, Argentyna i Brazylia +18%, a USA i Kanada o +31%.

Ukraina dostarczy tyle samo zbóż, kukurydzy i jęczmienia, co dotychczas. Bardzo duży spadek produkcji pszenicy ma nastąpić w Rosji, bo -11%, choć w Australii jeszcze większy: minus 16%. Moskwa ma jednak pełne magazyny ziarna i może zasypać świat pszenicą, dołując jeszcze bardziej jej ceny.

Wszędzie natomiast będzie kilkuprocentowy ubytek jęczmienia, więc spodziewana jest zwyżka jego cen.

 

Dodajmy, że przez dwa dni European Commodity Exchange (ECE) na EXPO XXI w Warszawie przewinęło około 4 tysiące uczestników, rejestrujących się do ostatnich godzin wydarzenia. To wydarzenie odbywa się cyklicznie co roku w różnych miastach Europy. Po raz pierwszy miało miejsce w Polsce i było dużym sukcesem organizacyjnym Izby Zbożowo-Paszowej.

 

Rajmund Gąsiorek: o futerkowych i silosach zbożowych Riela

 

Satelita widzi więcej

 

Prognozy plonu często są wspierane obserwacjam satelitarnymi upraw i ich stanu. Czy wiesz jednak, że możesz zaprząc obserwacje swych upraw z Kosmosu do wspierania Twojego gospodarstwa i optymalizacji produkcji?

Do tego celu można wykorzystać dostępne na rynku aplikacje. Mają one szereg funkcjonalności:

  • Bieżący monitoring upraw – kontrola aktualnego stanu upraw i analiza ich zróżnicowania od siewu do zbioru.
  • Dostęp do danych historycznych – mapy upraw z bieżącego i poprzednich sezonów, a dodatkowo – krzywe wzrostu upraw, suma temperatur efektywnych, opady.
  • Mapy aplikacyjne – instrukcje dawkowania środków produkcji zgodne z oprzyrządowaniem maszyn większości producentów.
  • Plan nawożenia – zgodny z wymaganiami ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”.
  • Wspomaganie prób glebowych – optymalizacja miejsca i ilości prób glebowych na podstawie zdjęć satelitarnych i tworzenie map aplikacyjnych na ich podstawie.

Przykładowo, platforma SatAgro w swej najnowszej wersji wspomaga tworzenie planów nawozowych dla ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. Szerzej o tym – kliknij tutaj

 

SatAgro deklaruje pomoc w zorganizowaniu analizy glebowej, najlepiej przy wykorzystaniu stref wyznaczonych na zdjęciach.

 

Po co rolnikowi teledetekcja satelitarna?

 

 

 

 

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: