20 - 03 - 2024
Fot. firmowe

Technologia kompleksowego planowania: sposób na udrożnienie tranzytu z Ukrainy?

Dziś nie ma odpowiedzialnego planowania tranzytu z Ukrainy przez Polskę. To przyczyna kryzysu stosunków handlowych między naszymi krajami. Okazuje się, że rozwiązanie już wynaleziono. To technologia kompleksowego planowania.

 

Kiedy w 2022 roku Polska otworzyła dla Ukrainy Drogi Solidarności, miało to na celu zapewnienie ukraińskim producentom alternatywnych tras tranzytu na ich rynki. Jednak pewna część ukraińskiego ładunku zaczęła pozostawać w Polsce.

Ładunki z Ukrainy stały się przedmiotem protestów. To znacząco wpłynęło na handel i wzajemne stosunki między krajami.

Istnieje pewne rozwiązanie, które może sprawić, że tranzyt będzie całkowicie przejrzysty i przewidywalny.

 

Adam Lipiński: urządzenia Riela Polska solidnie wykonane

 

Wirtualny system wiedzy o tranzycie

 

Technologię opracowano na Ukrainie. Pozwala ona śledzić ruch ładunku od miejsca pochodzenia do punktu przyjęcia. Cyfrowa sieć jest zapełniana danymi bezpośrednio przez producentów, eksporterów i przewoźników.

Eksporter i importer podpisują umowę. Cyfrowe algorytmy wybierają optymalne opcje dostarczenia ładunku: trasę transportu, przewoźników itp.

Jak deklaruje pomysłodawca tego systemu, zasada działania jest podobna do rezerwacji, jakie działają przy zakupie biletów lotniczych, kolei czy usług hotelarskich. Tyle, że wgląd w całość mają instytucje obu państw.

 

Ukraina i jej rolnictwo: nie tylko agroholdingi

 

Połączyć wiedzę resortów

 

Struktury państwowe Polski i Ukrainy, służby celne i podatkowe już dysponują tymi danymi. Tyle, że są one resortowo oderwane od siebie. Współdziałając w jednym programie informacje te tworzą nową wartość.

Jeśli możliwości przewozowe kraju (w naszym przypadku – Polski) będą zajęte przez inne ładunki lub gdy będą funkcjonować jakikolwiek ograniczenia, to cyfrowe algorytmy zaproponują eksporterowi inną drogę. Jego ładunek po prostu nie przejdzie przez Polskę i tyle.

Planowanie z wyprzedzeniem pozwala zapobiec możliwym przeciążeniom infrastruktury. System wskaże też wąskie gardła, co może poprawić ich przepustowość.

 

Opr. Igor Bun

 

Twarda nakładka uprawowa Marathon Edge Väderstad: coś na ekoschematy

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: