O obowiązku poddania się kwarantannie decyduje Państwowa Inspekcja Sanitarna (sanepid) na okres nie dłuższy niż 21 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Sama kwarantanna może być zastosowania wobec tej samej osoby więcej niż jednokrotnie, tak długo aż nie zostanie stwierdzony brak zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego.
Generalnie istnieje zakaz opuszczania miejsca kwarantanny, chyba że organ inspekcji sanitarnej postanowi inaczej. Jeżeli nie ma decyzji Inspekcji, o kwarantannie może zdecydować lekarz w trybie przewidzianym w art. 35 Ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Warunki odbywania kwarantanny reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Czytamy w nim, że:
Co, gdy trzeba opuścić siedlisko, by dotrzeć do dalej położonych pól? Nie ma na to odpowiedzi. Wykładnia przepisów skłania do przyjęcia, że w takiej sytuacji osoba poddana kwarantannie nie powinna opuszczać terenu swojego gospodarstwa. Rozwiązaniem może okazać zwrócenie się do sanepidu. Służba ta w orzeczeniu o obowiązku poddania się kwarantannie może pozwolić rolnikowi na dojazd do jego pól wyłącznie w celu prowadzenia na nim zabiegów agrotechnicznych. Oczywiście, najkrótszą drogą bez prawa kontaktu z osobami trzecimi
W przeciwnym wypadku – będą złapanym przez policję – za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 30 tys. zł.
Opr. na podstawie tekstu „Praca rolnika podczas kwarantanny” autorstwa mec. Wojciecha Lignowskiego, Wielkopolska Izba Rolnicza
Droga konieczna: co musisz o niej wiedzieć?
Ile kosztuje przekazanie gospodarstwa rolnego?
Ulga w podatku rolnym na silos.
Jak rozwiązać umowę z doradcą rolnym?
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.