W Polsce działa pierwszy lokalny alians przeciw depresji. Utworzono go pod patronatami prezydenta Warszawy i burmistrza warszawskiego Śródmieścia. W Europie jest tych aliansów już ponad sto.
Dlaczego warto zrzeszać ludzi dobrej woli i walczyć z depresją? Bo co piąty Polak może mieć objawy depresji.
– Tak wynika z naszych badań. Nie jest to oczywiście kliniczna diagnoza depresji, taką bowiem stawia lekarz lub psycholog, uwzględniając także inne techniki diagnostyczne. Daje nam jednak wyobrażenie o tym, czego doświadczają mieszkańcy Polski w zakresie zdrowia psychicznego w rzeczywistości, którą nazywamy kruchą, niespokojną, nieliniową i niezrozumiałą – mówi dr Piotr Toczyski, krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce.
Co piąty Polak wykazuje objawy depresji: iFightDepression.eu
Niedawno uruchomiony w Warszawie alians przeciw depresji promuje film edukacyjny. Głosu użyczyła Krystyna Janda, dyrektor artystyczna warszawskiego Teatru Polonia. Kliknij tutaj.
Czterominutowy animowany film, w którym lokalne głosy opowiadają o depresji, dostępny jest też we Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Estonii, Grecji, Bułgarii i na Węgrzech. Stworzyli go wspólnie uznani europejscy psychiatrzy i psychologowie z certyfikatem Best Practice (najlepszych praktyk) Światowej Organizacji Zdrowia i Komisji Europejskiej.
Zachęcamy do szerokiego dzielenia się tym filmem, bo wiedza w nim zawarta może pomóc ratować zdrowie psychiczne, a nawet życie.
Depresja niesie bowiem ciężkie cierpienie i bywa chorobą śmiertelną.
Kongres Polska Wieś 2023: nie zmarnujmy tego kryzysu w obronie polskiego rolnictwa
I Ty możesz założyć własny lokalny alians przeciw depresji. Oczywiście, jeżeli chcesz działać dla publicznego zdrowia psychicznego w swojej lokalnej społeczności.
Kliknij tutaj.
W kolejce do specjalistów rozpoznających i leczących depresję trzeba czekać dłużej, niż na wizytę u lekarza rodzinnego. Dlatego w Europie lekarze często dają pacjentom z łagodną depresją dostęp do warsztatów iFightDepression. Darmowych, bo sfinansowanych przez Unię Europejską.
Warsztaty te są przetestowane klinicznie. Te darmowe europejskie warsztaty, które można realizować pod okiem swojego lekarza pierwszego kontaktu, psychoterapeuty albo psychiatry, też już są dostępne w Polsce.
Karmić glebę, by ona nakarmiła roślinę: platforma SatAgro w akcji
Dr Toczyski zachęca, aby regularnie wykonywać samodzielny test przesiewowy dla siebie lub wczuwając się w bliskie nam osoby. W wielu krajach Europy testy kwestionariuszowe wykrywające depresję leżą w każdej przychodni.
Wchodząc do lekarza pierwszego kontaktu w jakiejkolwiek innej sprawie, pacjent ma już ze sobą wypełniony w poczekalni formularz, który lekarz przy okazji wizyty interpretuje.
Jeżeli kwestionariusz zasugeruje depresję, lekarz rodzinny od razu sam prowadzi dalszą diagnozę i podejmuje leczenie pacjenta, Może też zalecić pacjentowi wizytę u psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty.
Badanie dr. Piotra Toczyskiego jest jednym z elementów jego większego przedsięwzięcia badawczego „Izolacja społeczna w czasie epidemii a wycofanie projekcji na temat Internetu”, realizowanego na styku konsorcjów World Internet Project i EAAD-Best.eu w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Dr Piotr Toczyski
Autor jest psychologiem z europejskim certyfikatem EFPA EuroPsy, krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce. Pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.