23 - 01 - 2023
Fot. Claas

Telemetria i 365FarmNet oszczędzają środki produkcji i chronią środowisko

Oszczędności środków produkcji to jeden ze sposobów, aby ograniczyć skutki drożyzny. Współczesna technika daje świetne możliwości dokonywania analizy tych kosztów. Jednym z narzędzi jest program 365FarmNet. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Świadomie zarządzanie wymaga konkretnych informacji. Ze względu na regulacje prawne, typowe gospodarstwa rolne nie są zobowiązane w Polsce do prowadzenia księgowości, chyba, że tylko ze względu na pozostawanie na zasadach ogólnych VAT.

Niezależnie od posiadanych danych finansowych, ważne są też informacje o fizyczne zebranych płodach rolnych i potencjale plonowania. W zakresie produkcji polowej niezastąpionym narzędziem, które pozwoli gromadzić mnóstwo przydatnych informacji o produktywności pól w gospodarstwie, jest 365FarmNet.

 

Rolnictwo precyzyjne CLAAS: sposób na drożejące środki produkcji

 

365FarmNet: zaprogramuj go zimą

 

To proste i bezpłatne narzędzie, które pozwala uzyskać wymierne oszczędności w zużyciu materiału siewnego, nawozów, chemii. Jego użytkowanie poprawia efektywność przejazdów ciągnikiem, kombajnem czy sieczkarnią.

Uzupełnianie programu o podstawowe informacje o polach, maszynach czy środkach produkcji może wydawać się żmudne i czasochłonne. Zwłaszcza dla rolników, nienawykłych do ślęczenia przy komputerze.

To jednak nie takie straszne, wystarczy trochę cierpliwości. Na podstawie sporządzanych dokumentacji w 365FarmNet tworzone są automatycznie analizy, tj. np. kartoteki pól, które obejmują okres od zbioru do kolejnych żniw.

Może też warto poprosić o pomoc domowników, zwłaszcza młodzież czy nastolatków? Przeklikanie przez nich danych w 365FarmNet może być dla nich „cool”, a przy okazji poczują się naprawdę docenieni, że pomogli „on-line” w gospodarstwie.

 

Rozpoczęcie pracy z programem zimą lub na przednówku pozwoli na uzupełnienie informacji o siewach ozimin i zabiegach wykonanych jesienią. A kiedy znów przyjdzie wiosna, kartoteki będą gotowe do uzupełnienia o kolejną historię zdarzeń polowych.

Wtedy to ewidencjonowanie dowolnej czynności z pomocą aplikacji mobilnej 365Crop będzie wymagać tylko kilku stuknięć w ekran smartfonu. Czas poświęcony zimą na pracę z programem zaprocentuje, bo wiosną nie będzie czasu na zakładanie kartotek pól od postaw.

 

Robot, automatyka w rolnictwie: targi FIRA 2023

 

Wymierne oszczędności stosowania 365FarmNet

 

Użytkowanie programu przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim w jednym miejscu gromadzone są dane w zakresie ewidencji ochrony roślin. To doskonałe zabezpieczenie na wypadek kontroli. Z pewnością od wiosny 2023 przez kolejne lata będą one dość częste, w związku z rozruchem nowej perspektywy budżetowej Wspólnej Polityki Rolnej UE.

 

Szczególnie pod lupą kontroli będzie nawożenie azotem i fosforem, jako związkami biogennymi. Przypomnijmy, że pomiędzy latami 2012–2014 a 2017–2019, całkowita ilość wnoszonego azotu w Polsce zwiększyła się o ok. 187 tys. t do 1 937 tys. t. Komisja Europejska nie zostawi tego bez kontroli!

Stosowanie 365FarmNet Crop View daje też wymierne oszczędności w zmniejszeniu zużycia środków produkcji. System pozwala na łatwy dostęp do zobrazowań satelitarnych odzwierciedlających zmiany w wegetacji na przekroju całego roku.

 

Tworzone na ich podstawie mapy aplikacyjne do rozsiewaczy, opryskiwaczy czy siewników pozwalają na:

  • oszczędności i zwiększone wykorzystanie nawozów azotowych dzięki dopasowaniu dawki do stanu wegetacji;
  • zmniejszenie wysiewanego materiału siewnego poprzez dopasowanie obsady do potencjalnego plonowania poszczególnych fragmentów pól;
  • efektywne użycie środków ochrony roślin, a w szczególności regulatorów wzrostu – stosuje się pełne dawki tylko tam, gdzie są potrzebne;
  • pomoc w podejmowaniu decyzji, na których polach rozpocząć żniwa.

 

Współwłaścicielowi gospodarstwa nie zawsze przysługuje prawo pierwokupu

 

Systemy telemetryczne mile widziane

 

W programie 365FarmNet można zebrać informacje z różnych systemów telemetrycznych, a na sprzęcie bez nich zamontować oferowane urządzenia rejestrujące pozycję czy zużycie paliwa.

Zebrane informacje, oprócz tworzenia automatycznych propozycji dokumentacyjnych, pozwalać będą na lepsze logistycznie zaplanowanie wykonywanych zabiegów, co przyniesie oszczędności w czasie pracy, zużyciu paliw i maszyn. W programie dostępne do pobrania są też granice pól.

Można tworzyć dla nich linie prowadzenia (A-B). Po przeniesieniu ich do terminali systemów automatycznego prowadzenia możliwa będzie jazda po polu po optymalnych trasach, co ograniczy nakładki i omijaki.

 

Na koniec zaznaczmy, że system 365FarmNet jest tym precyzyjniejszy, im dysponuje większą ilością danych i zobrazowań satelitarnych. Dlatego liczy się każdy rok. Im wcześniej załadujesz dane dotyczące gospodarstwa, tym szybsze i większe korzyści z wykorzystania 365FarmNet posiądziesz.

A zatem? Zaparz sobie dobrą kawę, siadaj do komputera i wklikaj adres „365farmnet.com”. Tak założysz bezpłatne konto w tym systemie. Dalej to już pójdzie z górki!

 

Energia dla rolnictwa najwyższym priorytetem. Rolnicy żywią nas!

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: