Na krajowym rynku handel ziarnem utrzymuje się na stabilnym poziomie. Transakcji jest mało. Wciąż jest duża rozbieżność w cenach żądanych za zboża przez rolników, a cenach oferowanych za ziarno przez przetwórców.
Zboże dostarczają wyłącznie ci rolnicy, którzy muszą je sprzedać. Producenci czekają na ostateczne decyzje dotyczące programu dopłat do sprzedaży ziarna pszenicy i kukurydzy.
Väderstad przejmuje Thyregod, duńskiego producenta kultywatorów międzyrzędowych
Zakupy ziarna realizowane przez wytwórnie pasz i młyny są umiarkowane. Większość przetwórców posiada zapasy ziarna na najbliższe tygodnie. Dodatkowo młyny i wytwórnie dokupują ziarno na rynkach lokalnych.
W zależności od regionu kraju, ceny zbóż z dostawą w lutym-marcu kształtowały się następująco (wg stanu na 24 lutego br.):
Gleba, Twój warsztat: agrotechnika, narzędzia czynne i bierne od Poettinger
Eksport drogą morską z naszych portów w styczniu br. wyniósł ok. 200 tys. ton pszenicy i ok. 120 tys. ton kukurydzy.
Z tego znaczną część stanowiło ziarno ukraińskie.
Zdaniem Izby Zbożowo-Paszowej, pszenica i kukurydza będą dominować w strukturze zakupów do portów w lutym/marcu br. Małe zainteresowanie panuje na pszenżyto i żyto, z racji utrzymującego się słabego popytu na te zboża na rynku europejskim.
Od początku roku zauważalny jest spadek importu ziarna zbóż i rzepaku z Ukrainy. W pierwszych 32 tygodniach bieżącego sezonu 2022/23 (do 5 lutego br.) import pszenicy do Polski spoza UE wyniósł 603 tys. ton, a kukurydzy 1272 tys. ton.
Z kolei, w pierwszych 32 tygodniach bieżącego sezonu import rzepaku do Polski spoza UE wyniósł 669 tys. ton.
Jak wynika z informacji Agrokonsument.pl, większość tego surowca została w kraju, co spowodowało spadek cen ziarna rodzimej produkcji.
Opr. pwa na podstawie Izby Zbożowo-Paszowej
Rzepak, słonecznik, soja: pełne magazyny, dobre prognozy – ceny już tylko w dół?