07 - 07 - 2022
Fot. Pixabay

Spada produkcja mleka w UE: zatęsknimy za mlekiem i serami?

Polska, Belgia, Hiszpania, Irlandia i Włochy to kraje, w których wciąż rośnie produkcja mleka. W pozostałych krajach UE mleka coraz mniej! Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Od 2016 roku pogłowie krów w UE-27 zmniejszyło się o ponad 1,4 mln sztuk, w tym o 800 tys. od 2019 roku. Niestety, stały, coroczny wzrost wydajności mlecznej od pozostałych krasul nie jest w stanie zrekompensować kurczenia się stad.

Mleka będzie mniej.

Prognoza produkcji mleka krowiego w UE-27 na rok 2022 wynosi obecnie 144,6 mln t. To oznacza spadek o 434 tys. t w porównaniu z rokiem 2021 i o 836 tys. t w porównaniu z rokiem 2020.

 

Będzie coraz mniej mleka krowiego

 

Pocieszające, że nadal silny jest wzrost produkcji mleka innego niż krowie. Konsumenci nadal doceniają produkty mleczne pochodzące od kóz i owiec – głównie sery.

 

Spożycie mleka spożywczego w UE może ponownie zmniejszyć się w 2022 r., ponieważ ludzie piją mniej mleka miejscu pracy, po gwałtownym wzroście spożycia w latach 2020 i 2021, gdy COVID- 19 zatrzymywał ludzi w domach.

Ten trend powinien pozwolić na nieznaczne zwiększenie ilości mleka przeznaczonego do przetwórstwa.

 

 

Przyjazne miasto dla mieszkańca: wizja World Urban Forum 11

 

Sery mile widziane w UE

 

Produkcja sera jest preferowanym sposobem wykorzystania mleka w UE-27 i oczekuje się, że ten trend będzie się utrzymywał. W ostatnich latach w UE powstało kilka nowych zakładów serowarskich, głównie w celu produkcji przemysłowej mozzarelli dla przemysłu przetwórstwa spożywczego.

 

Prognozuje się, że produkcja sera w UE-27 w 2022 roku wzrośnie do 10,6 mln t, co oznacza wzrost o 50 000 t w stosunku do 2021 roku i prawie 240 000 t więcej niż produkcja w 2020 roku.

 

Konsumpcja sera w UE z roku na rok wciąż wzrasta i tendencja ta powinna utrzymać się do 2022 r., ale w wolniejszym tempie ze względu na rosnące ceny.

Rośnie apetyt konsumentów na sery z oznaczeniem geograficznym (GI) i sery lokalne, w tym sery kozie, co wiąże się z wyższymi zyskami zarówno dla przetwórców, jak i lokalnych rolników.

 

Spowolnienie wzrostu produkcji sera doprowadziło do zmniejszenia eksportu sera z UE-27 w 2021 roku, ale prognoza przewiduje, że w 2022 roku eksport powinien w większości wzrosnąć.

 

 

Masło w UE

 

Rynek masła w UE rośnie wolniej i może zacząć się kurczyć w 2022 r. Coraz starsze społeczeństwo poszukuje zdrowszych wzorców żywieniowych.

Produkcja masła zmniejszyła się o 2% w 2021 roku w porównaniu z rokiem 2020 i przewiduje się jej dalszy niewielki spadek. Trzeba też liczyć się z mniejszą produkcją pełnego mleka w proszku (WMP). Spadek produkcji tego asortymentu doprowadził do zmniejszenia konsumpcji przez przemysł spożywczy UE w 2021 roku.

Ten trend pozostanie w br.

 

Jabłka i gruszki: kto trzęsie światowym rynkiem tych owoców?

 

Strach przed nową Wspólną Polityką Rolną UE 2023

 

 

Eksperci unijnego przemysłu mleczarskiego spodziewają się dalszego spadku produkcji mleka w UE w 2023 roku i później.

Zwłaszcza kiedy nowa Wspólna Polityka Rolna (WPR) i towarzysząca jej strategia „Od pola do stołu” (F2F) będą wymagały od unijnych producentów mleka dostosowania się do nowych systemów produkcji.

Wieszczy się, że pojawi się nowa fala gospodarstw mlecznych porzuci tę produkcję. Duże koncerny przetwórstwa mlecznego już dostosowują swoje plany i strategie do nowych realiów polityki UE. Wolą przekierować dostawy mleka i przetworów na najbardziej dochodowe i strategiczne rynki krajowe i eksportowe.

Kto nie wytrzyma wyścigu inwestycji wymuszonych WPR albo przejdzie na opas bydła, albo porzuci chów bydła. Tym bardziej, że F2F nie będzie pierwszym ograniczeniem.

 

Już Dyrektywa azotanowa z 1992 r. zahamowała dalszą ekspansję w większości północnych i zachodnich państw członkowskich, od Danii i Irlandii, przez Francję i Niemcy, po północne Włochy. Ostatnio wprowadzono ograniczenia w zakresie fosforanów.

W ubiegłym roku rządy Holandii i Belgii wprowadziły przepisy zakazujące składowania nawozów naturalnych w rejonach siedlisk przyrodniczych Natura 2000, wstrzymując tym samym wydawanie nowych pozwoleń na budowę obór.

Innym czynnikiem ograniczającym dalszą produkcję mleka w UE jest trend w kierunku bardziej ekstensywnych programów mleczarskich, takich jak: produkcja ekologiczna, produkcja mleka w oparciu o siano.

 

Przecież to już kiedyś było, prawda?

 

 

Gdańska Giełda Zboża: ruszamy 21 lipca br.

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: