27 - 08 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Ochrona darni, oszczędność paliwa i wysokiej jakości pasz

Płatności rolno-środowiskowe, zaraz po ekoschematach – to dobry powód, aby do obsługi trwałych użytków zielonych i obszaru NATURA 2000 wykorzystać zaawansowane maszyny zielonkowe. Agrokonsument.pl

 

 

Wraz z wejściem w życie od stycznia br. nowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej pojawiły się w rolnictwie możliwości skorzystania z dofinansowania, o ile prowadzi się określoną agrotechnikę.  Na polach uprawnych to ekoschematy premiujące rolników za uproszczone systemy uprawy czy wymieszanie słomy z glebą.

Natomiast dla użytkach zielonych skorzystać można z płatności rolno-środowiskowych w ramach tzw. interwencji. Wśród nich szczególne na uwagę zasługują:

  • Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków poza obszarami Natura 2000” z przewidywaną stawką kilkuset zł/ha za odpowiednią liczbę pokosów czy dostosowanie terminów koszenia do potrzeb ochrony przyrody lub
  • Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000”.

 

Praca na tak wrażliwych terenach ze względu na cenne warunki przyrodnicze, wymaga specjalistycznego sprzętu zielonkowego. Tu liczy się dbałość o ruń, niskie ugniatanie podłoża, niskoemisyjność spalin i do tego jak zawsze w przypadku gospodarki paszowej – wysoka jakość pokosu.

 

Claas XERION 12 Terra Trac i Trac: olbrzym, który dba o glebę

 

Oszczędność paliwa w linii zielonkowej: kosiarki, prasy, ciągniki

 

Niższe obroty WOM podczas pracy to oczywista oszczędność paliwa. Przykładowo, Claas oferuje kosiarki i prasy pracujące przy niższych obrotach WOM, ale jak podaje – zachowując jednocześnie wysoką jakość oraz wydajność pracy.

Niższa prędkość obrotowa WOM pozwala zaoszczędzić paliwo.

 

https://agrokonsument.pl/podnosic-jakosc-przechowywania-zboz-marian-olejnik-agropol-z-opolszczyzny/

 

#Kosiarki Disco

 

W kosiarkach Disco z belką tnącą Maxcut można pracować na zmniejszonych obrotach wałka WOM. Równocześnie zachowana zostaje najwyższa jakość cięcia.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić do 20% paliwa na hektarze. Potwierdziły to testy przeprowadzone latem 2022 roku w Niemczech.

Wykonano je u czterech firm usługowych, które wykorzystują do pracy zestawy tych kosiarek.  Podczas trwania testu, telemetrycznie zbierano dane z zużycia paliwa ciągników oraz powierzchnię cięcia.

Dzięki redukcji obrotów wałka WOM z 1000 do 850 obr./min., zużycie paliwa było mniejsze o 1,2 litra ON/ha. Przy godzinie intensywnej pracy oszczędność sięgała aż 10 litrów paliwa!

Dodatkowo prędkość jazdy podczas koszenia można było podnieść o 2,5 km/h, co spowodowało wyższą wydajność zestawu. Większa wydajność oznaczała szybsze wykonanie prac, rzadsze tankowanie i co równie ważne – obniżenie hałasu, które podniosło komfort pracy.

Całość, co warto podkreślić – bez pogorszenia jakości cięcia.

Warto wspomnieć, że wszystkie kosiarki tej firmy niezależnie od modelu oraz szerokości roboczej są wyposażone w belki tnące Maxcut. Ich specjalna konstrukcja pozwala ścinać i układać w pokos z bardzo niskim poziomem zanieczyszczeń.

Cechą charakterystyczną jest falisty kształt wanny belki, dzięki któremu odporne na zużycie tarcze tnące mogą być wysunięte maksymalnie do przodu. Zanieczyszczenia – w tym ziemia z kretowisk – pozostaje pod listwą koszącą, a nad nią przemieszcza się skoszony pokos.

 

Ślad węglowy w kukurydzy: przydatny plan nawożenia SatAgro

 

#Prasy Variant

 

W prasach serii Variant można uzyskać oszczędność ON także dzięki możliwości pracy z zmniejszoną liczbą obrotów WOM. Zużycie paliwa mierzono podczas testów tych pras serii 400 pod okiem ekspertów z DLG.

Gdy zmniejszono obroty WOM z 1000 do 800 obr./min zużycia paliwa spadło o ponad 10%. Podobny test objął nowe prasy Variant serii 500.

Badania wykonano latem 2022 r. na prasie 580 RC. Na jednej tonie prasowanego materiału zużyto o 22,5% mniej paliwa niż przy standardowych obrotach wałka WOM.  Co najważniejsze, zagęszczenie beli oraz jej masa w obu przypadkach była porównywalna.

 

Twarda nakładka uprawowa Marathon Edge Väderstad: coś na ekoschematy

 

Dbałość od darń

 

Profesjonalista korzystający z użytku zielonego nie pozwoli sobie na niszczenie darni. A przecież jest to możliwe przy niewłaściwym obchodzeniu się z podłożem, które często jest z natury wilgotne. Claas oferuje rozwiązania techniczne, chroniące darń.

 

#System Active Float

 

System Active Float pozwala on operatorowi maszyny na szybkie i łatwe reagowanie w zależności od warunków na polu. Najczęściej dotyczy to reakcji na stopień wilgotności łąki lub niejednorodnego łanu.

Przy użyciu tego rozwiązania, masa kosiarki jest aktywnie przenoszona na ciągnik, a tym samym nie obciąża darni. Zmniejszeniu ulega ściąganie boczne na stokach, co poprawia komfort jazdy oraz jakość pracy. Dzięki systemowi odciążenia można obniżyć zużycie paliwa o dodatkowe 2,5%.

 

Opr. na podstawie informacji prasowych Claas

 

Korzystne zmiany w podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 roku

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: