Wraz z wejściem w życie od stycznia br. nowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej pojawiły się w rolnictwie możliwości skorzystania z dofinansowania, o ile prowadzi się określoną agrotechnikę. Na polach uprawnych to ekoschematy premiujące rolników za uproszczone systemy uprawy czy wymieszanie słomy z glebą.
Natomiast dla użytkach zielonych skorzystać można z płatności rolno-środowiskowych w ramach tzw. interwencji. Wśród nich szczególne na uwagę zasługują:
Praca na tak wrażliwych terenach ze względu na cenne warunki przyrodnicze, wymaga specjalistycznego sprzętu zielonkowego. Tu liczy się dbałość o ruń, niskie ugniatanie podłoża, niskoemisyjność spalin i do tego jak zawsze w przypadku gospodarki paszowej – wysoka jakość pokosu.
Claas XERION 12 Terra Trac i Trac: olbrzym, który dba o glebę
Niższe obroty WOM podczas pracy to oczywista oszczędność paliwa. Przykładowo, Claas oferuje kosiarki i prasy pracujące przy niższych obrotach WOM, ale jak podaje – zachowując jednocześnie wysoką jakość oraz wydajność pracy.
Niższa prędkość obrotowa WOM pozwala zaoszczędzić paliwo.
https://agrokonsument.pl/podnosic-jakosc-przechowywania-zboz-marian-olejnik-agropol-z-opolszczyzny/
W kosiarkach Disco z belką tnącą Maxcut można pracować na zmniejszonych obrotach wałka WOM. Równocześnie zachowana zostaje najwyższa jakość cięcia.
Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić do 20% paliwa na hektarze. Potwierdziły to testy przeprowadzone latem 2022 roku w Niemczech.
Wykonano je u czterech firm usługowych, które wykorzystują do pracy zestawy tych kosiarek. Podczas trwania testu, telemetrycznie zbierano dane z zużycia paliwa ciągników oraz powierzchnię cięcia.
Dzięki redukcji obrotów wałka WOM z 1000 do 850 obr./min., zużycie paliwa było mniejsze o 1,2 litra ON/ha. Przy godzinie intensywnej pracy oszczędność sięgała aż 10 litrów paliwa!
Dodatkowo prędkość jazdy podczas koszenia można było podnieść o 2,5 km/h, co spowodowało wyższą wydajność zestawu. Większa wydajność oznaczała szybsze wykonanie prac, rzadsze tankowanie i co równie ważne – obniżenie hałasu, które podniosło komfort pracy.
Całość, co warto podkreślić – bez pogorszenia jakości cięcia.
Warto wspomnieć, że wszystkie kosiarki tej firmy niezależnie od modelu oraz szerokości roboczej są wyposażone w belki tnące Maxcut. Ich specjalna konstrukcja pozwala ścinać i układać w pokos z bardzo niskim poziomem zanieczyszczeń.
Cechą charakterystyczną jest falisty kształt wanny belki, dzięki któremu odporne na zużycie tarcze tnące mogą być wysunięte maksymalnie do przodu. Zanieczyszczenia – w tym ziemia z kretowisk – pozostaje pod listwą koszącą, a nad nią przemieszcza się skoszony pokos.
W prasach serii Variant można uzyskać oszczędność ON także dzięki możliwości pracy z zmniejszoną liczbą obrotów WOM. Zużycie paliwa mierzono podczas testów tych pras serii 400 pod okiem ekspertów z DLG.
Gdy zmniejszono obroty WOM z 1000 do 800 obr./min zużycia paliwa spadło o ponad 10%. Podobny test objął nowe prasy Variant serii 500.
Badania wykonano latem 2022 r. na prasie 580 RC. Na jednej tonie prasowanego materiału zużyto o 22,5% mniej paliwa niż przy standardowych obrotach wałka WOM. Co najważniejsze, zagęszczenie beli oraz jej masa w obu przypadkach była porównywalna.
Twarda nakładka uprawowa Marathon Edge Väderstad: coś na ekoschematy
Profesjonalista korzystający z użytku zielonego nie pozwoli sobie na niszczenie darni. A przecież jest to możliwe przy niewłaściwym obchodzeniu się z podłożem, które często jest z natury wilgotne. Claas oferuje rozwiązania techniczne, chroniące darń.
System Active Float pozwala on operatorowi maszyny na szybkie i łatwe reagowanie w zależności od warunków na polu. Najczęściej dotyczy to reakcji na stopień wilgotności łąki lub niejednorodnego łanu.
Przy użyciu tego rozwiązania, masa kosiarki jest aktywnie przenoszona na ciągnik, a tym samym nie obciąża darni. Zmniejszeniu ulega ściąganie boczne na stokach, co poprawia komfort jazdy oraz jakość pracy. Dzięki systemowi odciążenia można obniżyć zużycie paliwa o dodatkowe 2,5%.
Opr. na podstawie informacji prasowych Claas
Korzystne zmiany w podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 roku