Rolnictwo jest pierwszą ofiarą zmian klimatycznych. Działalność rolnicza odbywa się pod chmurką i musi dostosować się do ekstremalnych zjawisk pogodowych, które obecnie stały się dość powszechne.
Główne przyczyny tego zjawiska można przypisać emisji dwutlenku węgla przez człowieka. Wpływ na systemy rolnicze jest wieloraki i niepokojący. Przede wszystkim erozja i degradacja gleby są powodowane przez intensywne deszcze, które zmywają żyzne warstwy.
Uwalnianie CO2 z gleby podczas procesów mineralizacji materii organicznej dodatkowo przyczynia się do pogłębienia kryzysu klimatycznego.
Tak w dyskusji podkreślali Luigi Sartori i Davide Gnesini. Panowie to profesor mechanizacji rolnictwa na Uniwersytecie w Padwie i szef służb technicznych Federunacoma, organizatora EIMA.
Sprzedaż działki a podatki cz. 2: VAT, czyli podatek od towarów i usług
W obliczu tego scenariusza ekspert opisuje potrzebę przyjęcia rozwiązań i strategii adaptacyjnych. Wśród nich wyróżniają się konserwatywne i precyzyjne techniki rolnicze, zdolne do zachowania struktury i żyzności gleby, a także wykorzystanie maszyn i technologii cyfrowych w celu optymalizacji wykorzystania zasobów, takich jak woda i nawozy.
Innym kluczowym aspektem, dodał Sartori, jest wybór odmian upraw, które są bardziej odporne na zmiany klimatu, poprzez poprawę genetyczną. Ta ścieżka, zdaniem eksperta, odgrywa fundamentalną rolę w umożliwieniu uprawom stopniowego dostosowywania się do nowych warunków środowiskowych.
Wreszcie, istnieje obawa o ryzyko pustynnienia na niektórych obszarach europejskich, takich jak Sycylia i Apulia, gdzie erozja i utrata żyznej gleby nieodwracalnie podważają zdolność produkcyjną tych terytoriów.
Siew punktowy – pszenica i rzepak. Perfekcja Väderstad w gospodarstwie Paluzy
Podczas Międzynarodowej Wystawy Maszyn Rolniczych EIMA, która odbyła się w Bolonii, podsumowano także regulacje i perspektywy kredytów węglowych. Dla rolników stanowią one nową formę dochodu z korzyściami agronomicznymi i środowiskowymi.
Aby zapobiec katastrofalnemu globalnemu ociepleniu, strategie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w atmosferze są niezbędne i uzupełniają redukcję emisji kopalnych i biogennych gazów cieplarnianych. Był to temat poruszony podczas spotkania zatytułowanego „Kredyty węglowe, szansa dla wszystkich sektorów” zorganizowanego na targach EIMA w Bolonii. Redakcja Agrokonsment.pl uczestniczyła w konferencji.
– Konsekwentne i dokładne monitorowanie, przegląd i weryfikacja zmian w zasobach węgla organicznego w glebie i emisji gazów cieplarnianych netto. To działania, które mają zasadnicze znaczenie dla ułatwienia inwestycji w zrównoważone praktyki użytkowania gruntów, które utrzymują lub zwiększają zasoby węgla organicznego w glebie – stwierdził Michele Pisante z Uniwersytetu w Teramo.
Rolnictwo węglowe to zestaw praktyk rolniczych, które sprzyjają absorpcji gazów cieplarnianych w glebie i roślinności. Rolnictwo węglowe obejmuje:
Oprócz tego, że stanowi nowe źródło dochodu dla rolnika. Przyjęcie praktyk rolnictwa węglowego zapewnia wiele korzyści:
– Rolnictwo węglowe nie tylko pozwala rolnikom przyczynić się do łagodzenia zmian klimatu, ale także zwiększa odporność systemów rolniczych na zmiany klimatu – potwierdza Angelo Frascarelli z Uniwersytetu w Perugii.
Naukowcy na konferencji zwrócili jednak uwagę, że na froncie prawnym wciąż pozostaje wiele kroków do podjęcia.
Po opublikowaniu wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie certyfikacji pochłaniania dwutlenku węgla (CRCF) w dniu 30 listopada 2022 r., tekst został zmieniony przez Radę i Parlament Europejski w listopadzie 2023 roku.
W lutym 2024 r. i kwietniu 2024 r. podpisano wstępne porozumienia w sprawie rozporządzenia osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę.
Między kwietniem a październikiem 2024 r. poprawki zostały opracowane przez Radę po ponownym zatwierdzeniu przez Parlament.
Kolejne kroki to publikacja rozporządzeń CRCF w Dzienniku Urzędowym, spodziewana do grudnia 2024 r.
Potem czeka nas publikacja Aktu Delegowanego do grudnia 2025 r., a przede wszystkim uruchomienie rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla do 1 stycznia 2026 r.
Cykl tekstów EIMA 2024:
EIMA 2024, Bolonia: będzie się działo – kliknij
Powiew optymizmu – kliknij
Co ma Donald Trump do europejskiego rolnictwa i ryzyka ceł? – kliknij
Dodatkowe 300 tys. ha w Italii pod uprawy dzięki satelitom – kliknij
Pierwszą ofiarą zmian klimatycznych jest rolnictwo. Kredyty węglowe – kliknij
Opr. na podstawie informacji prasowych EIMA
Rolnicy w Polsce potrzebują taniej energii: muszą inwestować w OZE