21 - 11 - 2024
Fot. Pixabay

Dodatkowe 300 tys. ha w Italii pod uprawy dzięki satelitom

Włosi odkryli 300 tys. ha, na które nie są składane wnioski w ramach WPR. Informację tą podano podczas niedawnych targów EIMA w Bolonii.

 

Ok. 300 tys. ha nie jest objęte w słonecznej Italii systemem dopłat WPR. Dlaczego? Bo ich wcześniej nie zauważono.

– Przeszliśmy niedawno od zdjęć lotniczych do monitorowania za pomocą dwóch satelitów Sentinel. Co pięć dni fotografują one z góry każdą część powierzchni ziemi we Włoszech. Integracja tych dwóch systemów przy użyciu sztucznej inteligencji pozwala na znacznie większą dokładność. Doprowadziło to do stworzenia mapy gleb w ramach AGEA, szczególnie przydatnego narzędzia w zakresie zgodności z WPR i ogólnie w zarządzaniu przedsiębiorstwem – powiedział Domenico D’Amato, szef Włoskiej Konfederacji Rolników (CIA).

 

Dzięki obserwacji z kosmosu, udało się wychwycić 300 tys. ha. Były poza systemem dopłat WPR.

 

Polski Kongres Gospodarczy: dyskutowaliśmy o bezpieczeństwie i wysokiej jakości żywności

 

Obrazy satelitarne z satelity

 

Sentinel dostarcza obrazy satelitarne w stanie nieprzetworzonym, tj. w pasmach RGB i z rozdzielczością 10 x  m. Obraz po dalszej obróbce zyskuje rozdzielczość piksela o boku 2,5 m.

Wynikiem tych operacji jest mapa gleby, która, jest podstawowym narzędziem do zarządzania gruntami w Italii. Jej wprowadzenie doprowadziło do zmian w kryteriach składania wniosków o pomoc i wsparcia w sektorze rolnym we Włoszech.

Strategia pozwala uniknąć korekty finansowe ze strony Unii Europejskiej. AGEA wdrożyła system techniczny wspierający składanie wniosków poprzez budowę dokumentacji z pomocą organizacji rolniczych Włoch.

A zatem, jak zgubić i znaleźć to po Włosku!

 

 

Cykl tekstów EIMA 2024:

EIMA 2024, Bolonia: będzie się działo – kliknij

Powiew optymizmu – kliknij

Co ma Donald Trump do europejskiego rolnictwa i ryzyka ceł? – kliknij

 

 

Opr. na podstawie informacji prasowych EIMA

 

Eksport żywności z Polski bije rekordy

 

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: