05 - 07 - 2022
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Dobrobyt, zieleń i bezpieczeństwo: bilans World Urban Forum 11

World Urban Forum 11 w Katowicach zamknęło swe podwoje. Jaki jest bilans merytoryczny tego spotkania? Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

  • Dlaczego lubisz swoje miasto?
  • Jakie rozwiązania zastosowane w Twoim mieście warto rozpowszechnić?
  • Czym jest dla Ciebie miasto idealne?
  • W jakim kierunku powinny rozwijać się miasta?

 

Takie pytania zadawaliśmy uczestnikom 11 World Urban Forum (WUF), które zorganizowano pod koniec czerwca br. w Katowicach.

 

Impreza odbywała się pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizatorzy przygotowali bogaty program konferencji, seminariów, paneli dyskusyjnych. Także miasteczko stoisk narodowych, wieczorne eventy i wycieczki po terenie Śląska. Przez nasze studio przewinęło się wielu gości z całego świata.

 

World Urban Forum: o wyzwaniach dla miast w Katowicach

 

Marzenia uczestników WUF 11

 

Oto, o czym marzymy:

 

Projektowanie i urbanizacja

Nowotworzone miasta czy osiedla, przebudowa dotychczasowych obiektów powinno być dokonywane pod potrzeby przyszłych mieszkańców.

Wizje architektoniczne nie mogą zdominować funkcjonalności. To oczywiście banał znany od lat.

Niestety, jeszcze dziś widać w wielu miejscach zachwycenie się szansą tworzenia i realizacji. Zwłaszcza pod polityczną wizję – a nie pod potrzeby człowieka.

 

Mała ojczyzna

Miasta powinny służyć mieszkańcom – większość swoich lokalnych potrzeb powinni zaspokajać w najbliższej odległości od swego miejsca zamieszkania.

 

Zieleń+

Mile widziane są w pobliżu miejsca zamieszkania wszelakie nasadzenia zieleni, parki i zbiorniki wodne. Tam, gdzie można w nieskrępowany sposób odpoczywać, relaksować się i uprawiać sport na wolnym powietrzu.

Ten trend ekologizacji otoczenia miejsca zamieszkania był podkreślany przez wszystkich uczestników wywiadów. Wszędzie tworzone są tereny zieleni i sadzone są drzewa.

 

To właśnie Katowice wybrano przed 4 laty na organizatora WUF11, gdyż są one symbolem przekształcenia miasta z przemysłowego na zieloną oazę.

Potwierdza to autor niniejszego testu, który pamięta jeszcze Katowice z lat 80-tych ub. wieku. Sama transformacja w zieleń nie wystarczy. Mieszkańcy w miejsce zamykanych kopalń powinni mieć alternatywę podjęcia innej pracy.

 

Uspokojona i bezpieczna przestrzeń

Spokój w miejscu zamieszkania, brak hałasów, złych zapachów i innych zagrożeń. Wyeliminowanie ruchu samochodów.

 

Zróżnicowany transport

Samochody to zło konieczne. Jeśli jednak wiozą więcej niż jednego pasażera, a najlepiej tylu, ile jest siedzeń w pojeździe, wówczas są dopuszczalne.

Rośnie trend zakupu elektrycznych aut. W Oslo w Norwegii 9 na 10 nowo kupowanych aut to elektryki. Ale co 15 km jest stacja ładowania – i obejmują one terytorium całej Norwegii. Do tego są zasilane prądem pochodzącym z hydroelektrowni…

 

Mile widziane są różne środki transportu w mieście. Nawet hulajnogi, pod warunkiem kultury ich użycia i odstawienia na bok. Konieczne są jednak drogi przeznaczone dla tych pojazdów. Najlepszy jest transport publiczny wszelakiej maści.

Byle nisko- lub zeroemisyjny.

 

Przyjazne miasto dla mieszkańca: wizja World Urban Forum 11

 

Mądre (smart) miasta i domy

Wszechobecna elektronika ma być jeszcze bardziej powszechna. Dane z różnych czujników mają być analizowane, a wyciągane wnioski mają przynieść poprawę wszystkich poziomów życia mieszkańców.

Ma to służyć ograniczeniu energii, wody, kontroli ruchu pojazdów i wszelakiej inżynierii miejskiej i domowej.

 

Niska energochłonność

Jak można się domyślać, nowe miasto powinno do minimum ograniczyć konsumpcję energii, a nawet ją produkować.

Energochłonność można osiągnąć poprzez technologie budowy ograniczające straty energii, jak i aktywne jej ograniczanie.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich projektowane są noe budynki, które tworzą dużo cienia. Wykorzystuje się jasne materiały słabiej się nagrzewające i nie akumulujące gorąca.

 

Integracja społeczna

Dobry sąsiad to skarb. I wszystko na ten temat. Obecni na konferencji socjologowie i lekarze podkreślali „zbawienny” wpływ pandemii covid na odżycie relacji między najbliższymi w sąsiedztwie mieszkańcami, integracją małych ojczyzn.

 

 

Komisja Europejska zbada zapasy zbóż w Polsce?

 

Co to jest World Urban Forum?

 

Światowe Forum Miejskie (WUF) to międzynarodowa konferencja, organizowana przez UN-Habitat, poświęcona rozwojowi miast i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze światowe wydarzenie dotyczące polityki miejskiej, transformacji i rozwoju.

Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 tys. uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe. Ostatnia – dziesiąta – edycja Forum odbyła się w 2020 r. w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Poprzednie dwa spotkania odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji oraz w Quito w Ekwadorze. 20 maja 2019 roku UN-Habitat poinformował, że Katowice będą miały status gospodarza jedenastej edycji.

 

Soja i kukurydza: nowe odmiany GMO dopuszczone w UE

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: