Komisja Europejska dopuściła na terenie UE kolejne gatunki roślin zmodyfikowanych genetycznie (GMO).
To:
Pozwolenie jest ważne przez 10 lat – do maja 2032 r.
Dopuszczenie na rynek unijny tych genetycznie modyfikowanych odmian umożliwia ich przetwarzanie, produkcję żywności lub pasz.
Nadal obowiązuje w UE zakaz uprawy i reprodukcji gatunków GM.
Dodajmy, że Komisja Europejska była zobowiązana prawnie do wydania tych zezwoleń. Państwa członkowskie nie osiągnęły większości kwalifikowanej „za” lub „przeciw” tym genetycznie zmodyfikowanym uprawom w tzw. stałych komitetach.
Komisja Europejska dopuszcza GMO: soja BASF i rzepak Pioneer
Wniosek o zatwierdzenie obrotu tą odmianą kukurydzy GM na terenie UE złożył jeszcze Pioneer Overseas Corporation. Miało to miejsce w grudniu 2019 r. Dysponentem pozytywnej decyzji jest obecnie Corteva Agriscience, podmiot, który powstał po połączeniu się Dow AgroSciences, DuPont Crop Protection i Pioneer Hi-Bred.
Wspomniana wyżej odmiana GM soi procedurę weryfikacji zaczęła wcześniej. Zaczęła się w lipcu 2010 r. Wystąpił o nią ówczesny jej właściciel, Monsanto. Obecnie, pozytywna decyzja została wydana dla Bayer CropScience, która w 2018 r. przejęła amerykański koncern Monsanto.
Przejście badań i weryfikacji przez Brukselę trwa latami. Mogą na to sobie pozwolić największe i najsilniejsze finansowo koncerny.
Bruksela zapewnia, że dopuszczone odmiany GM przeszły kompleksową i rygorystyczną procedurę zatwierdzania. Uzyskały pozytywną ocenę naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Komitetu Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (PAFF) w sprawie żywności i paszy genetycznie zmodyfikowanej oraz ryzyka dla środowiska przez przedstawicieli państw członkowskich UE.
Dwie decyzje wykonawcze Komisji dotyczące ww. zezwoleń zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L 141 z 20 maja 2022 r.
Jak zerwać niekorzystną dla siebie umowę kontraktacji? Cz. 2