15 - 01 - 2024
Fot. Agrokonsument.pl

Ruszają Polagra Premiery 2024 i Polski Kongres Rolniczy

W dniach 19-21 stycznia 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ruszają targi Polagra Premiery. A także po raz pierwszy Polski Kongres Rolniczy oraz Pierwsze Polskie Forum Pojazdów Autonomicznych. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Polagra Premiery to wydarzenie z tradycjami. Już w tym tygodniu pod poznańską Iglicę zawitają największe i uznane marki sprzętu i wyposażenia dla rolnictwa. Ciągniki i maszyny samobieżne zaprezentują m.in. John Deere, Massey Ferguson, Valtra, Fendt, Iseki, Kubota, Bobcat, Deutz-Fahr czy McCormick.

Wzrok przyciągać będą opryskiwacze polowe, w tym samojezdne firm: Hardi, Amazone, John Deere oraz Agrifac.

Popularne ekoschematy Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 mocno zwróciły uwagę rolników i producentów rolnych w minionym roku na aspekt specjalistycznego sprzętu uprawowego. Na targach będzie można więc zobaczyć wszystko, co służy do uprawy. Zarówno tej orkowej, ale przede wszystkim bezorkowej.

Będą to agregaty, siewniki, maszyny do uprawy pasowej (strip till) i nie tylko. Nie zabraknie też oferty maszyn dla producentów warzyw oraz deszczowni, sortowników itd. Dla producentów inwentarza przygotowano ekspozycje systemów udojowych, maszyn do zadawania pasz, wyposażenie budynków inwentarskich, budownictwo wiejskie. Tradycyjne swą bogatą ofertę pokażą producenci nasion, nawozów i chemii.

 

Na MTP z Hanoweru

 

Tegoroczna edycja targów zdominowana będzie przez światowe agro-nowości, pokazane niedawno na Agritechnice w  Hanowerze. To w Poznaniu będzie można je oglądać po raz pierwszy w Polsce. To świetna okazja, aby wybrać się od piątku do niedzieli (19-21.01) do stolicy Wielkopolski.

Jakie trendy dominują wśród producentów maszyn? Przede wszystkim ostatnie kilka lat wzmocniło przede wszystkim sferę rolnictwa precyzyjnego. Elektronika staje się coraz doskonalsza, rzekłbyś – nawet wszędobylska. Wiązki przewodów elektrycznych i czujniki łączą komputery pokładowe ciągników czy kombajnów. One głęboko przenikają każdą doczepianą maszynę. Ba, są odpowiedzialne za najdrobniejsze czynności operacyjne, ingerując np. w precyzyjne rozmieszczenie elementów roboczych bezpośrednio stycznych z glebą.

Tego rodzaju rozwiązania, ściśle powiązane z globalną siecią satelitarną, mają za zadanie nie tylko precyzyjnie dawkować coraz to droższe środki ochrony roślin czy nawozy, oszczędzając przy tym paliwo i czas, ale również zbierać każdy kłos czy kolbę kukurydzy. Zaawansowana elektronika, która coraz częściej wykorzystuje moduły sztucznej inteligencji (AI), równolegle gromadzi informacje o zbieranym plonie, co wykorzystywane jest w nakładach w kolejnym sezonie. To nie tylko ciągła poprawa efektywności. To także działania obliczone na mniejsze obciążenie środowiska. Współczesne rolnictwo stoi bowiem przed wieloma wyzwaniami.

 

Big-data i megatrendy w rolnictwie: musthave dla młodych pasjonatów rolnictwa

 

Polski Kongres Rolniczy

 

Grupa MTP uruchamia bowiem po raz pierwszy Polski Kongres Rolniczy. To dwudniowe wydarzenie wzbogaci program 10. edycji Targów Polagra Premiery. W dniach 19-20 stycznia br. z dwóch scen Kongresu popłynie w Polskę przekaz dotyczący najbardziej aktualnych wyzwań polskiego rolnictwa.

Głos zabierze 30 ekspertów: rolników-praktyków i przedstawicieli świata polityki i nauki. Spotkania poprowadzą redakcje największych redakcji i portali branżowych, w tym Agrokonsument.pl

Nasi polscy rolnicy na przestrzeni ostatnich kilku lat doświadczyli nie tylko kaprysów natury – przejawiającej się przede wszystkim w braku opadów w najbardziej newralgicznych okresach wegetacji, ale także niesprzyjającej polityki rolnej.

Góra niesprzedanego ziarna i import zbóż z Ukrainy odbiły się na zdolnościach inwestycyjnych sektora agro.

Jakie decyzje biznesowe zatem podejmować? Co uprawiać czy hodować – by móc to sprzedać? Gdzie szukać źródeł finansowania? Jaka będzie przyszłość polskiego rolnictwa, zwłaszcza, że Ukraina stoi u bram UE?

W czasie Polagry Premiery chcemy szukać odpowiedzi na te pytania.

Dwa pierwsze panele dyskusyjne w piątek 19 stycznia dedykowane są młodszej publiczności i będą jednocześnie częścią Wielkopolskiego Dnia Młodego Rolnika. Poruszone tematy z pewnością zainteresują młodzież.

Będą to megatrendy w rolnictwie: wyzwania środowiskowe, rolnictwo węglowe, polityka rolna, big data. Istne „must have” dla młodych z branży agro. ten panel poprowadzi dr Piotr Łuczak, redaktor naczelny Agrokonsument.pl

 

Szczegółowy program Kongresu – kliknij tutaj.

 

Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych

 

Atrakcyjnym punktem targów Rolniczych Polagra Premiery jest szesnasta edycja Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Zostanie ono poświęcone tematyce biopreparatów w produkcji rzepaku w Polsce.

Centralnym punktem będzie debata ekspercka w formie dyskusji panelowej z udziałem m.in. przedstawiciela MRiRW p. Niny Dobrzyńskiej – Dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin, prof. Danuty Sosnowskiej z Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Moderatorem panelu będzie Mateusz Stankiewicz, członek zarządu KZPRiRB.

Forum odbędzie się w dniu 19 stycznia 2024 r. (piątek) w godz. 11:30-14:00 (Pawilon WTC, sala konferencyjna 108).

 

Kukurydza 2024: UE nadal potrzebuje kukurydzy

 

Pojazdy autonomiczne

 

Pierwsze Polskie Forum Pojazdów Autonomicznych to nie lada gratka dla pasjonatów nowinek technologicznych. Roboty i eksperci robotyki opanują małą scenę Polagry Premiery.

W kilku panelowych dyskusjach opowiemy, w jakim kierunku zmierza rozwój pojazdów autonomicznych w rolnictwie.

 

Biogaz w rolnictwie

 

Targi rolnicze Polagra Premiery nie pozostają obojętne na zieloną energię, w tym także na tą pozyskaną z biogazu. Transformacja produkcji rolnej i wykorzystanie OZE na polskiej wsi będą jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas Targów.

Goście odwiedzający Targi poszerzą swoją wiedzę na temat biogazu, poznają proces przeprowadzania inwestycji biogazowej – od koncepcji po realizację. Dowiedzą się więcej na temat dostępnych technologii, porozmawiają z ekspertami na temat ważnych aspektów funkcjonowania biogazowni, a przede wszystkim poznają szczegóły finansowania inwestycji i uzyskają informacje na temat możliwego wsparcia w tym zakresie.

Dla zainteresowanych poznaniem szczegółów czeka specjalna strefa, gdzie będzie można spokojnie porozmawiać z ekspertami po zakończeniu dyskusji na scenie.

Na zwiedzających czekają także dodatkowe atrakcje. Na młodsze pokolenie czekają blogerzy, którzy z dystansem i lekkim przymrużeniem oka przedstawiają realia branży rolniczej.

 

Złoty Medal Grupy MTP

 

Podczas Tarów Polagra Premiery warto zwrócić uwagę na wystawców nagrodzonych w konkursie o Złoty Medal Grupy MTP. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka przyznał 27 ZŁOTYCH MEDALI GRUPY MTP Targów POLAGRA PREMIERY 2024 w 2 kategoriach: „Maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa” – 14 Złotych Medali oraz „Rośliny uprawne” – 13 Złotych Medali.

 

Właściciele gospodarstw i gruntów rolnych oraz hodowcy planujący przyjazd do Poznania mają możliwość otrzymania bezpłatnego biletu. Wystarczy, że wejdą na stronę www.polgra-premiery.pl i zarejestrują się, a Organizatorzy prześlą darmową wejściówkę.

 

Eugeniusz Taraska, P.W. Lechpol: stawiam na ciągły rozwój

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: