Dziś rozpoczęło się w Jasionce k. Rzeszowa – V Europejskie Forum Rolnicze. Pierwszy dzień obfitował w szereg merytorycznych spotkań i debat. Jak co roku wydarzenie zgromadziło szerokie grono rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych z całej Europy.
Janusz Wojciechowski, Komisarz UE ds. rolnictwa pochwalił się w Jasionce, że będzie zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną w kwocie 600 mln złotych. W tym na dopłaty do zbóż.
– To będzie pomoc z budżetu krajowego, a nie jest wcale łatwe uzyskać taką akceptację. Otwarta będzie też rezerwa kryzysowa, znajdująca się w budżecie Wspólnej Polityki Rolnej. Większość na ten cel użytej rezerwy trafi do Polski. To znaczy, że polscy rolnicy otrzymają w sumie 900 mln złotych na walkę z różnymi kryzysami – powiedział Wojciechowski.
Natomiast minister rolnictwa Henryk Kowalczyk o wyzwaniach nowej WPR mówił tak:
– Dotychczas płatności za tzw. zazielenienie były automatyczne, teraz niestety funkcjonują ekoschematy, które budzą wątpliwości, ponieważ jeszcze ich dostatecznie nie znamy. Warto nadmienić, że bardzo intensywne doradztwo rolnicze będzie pomagać rolnikom i to w sposób bezpłatny. Doradcy zostaną opłaceni z puli ministerstwa rolnictwa.
Emisje gazów cieplarnianych: czy rolnictwo jest szkodliwe dla środowiska?
W debacie „Jak kształtować politykę regionalną w Polsce?” udział wzięli przedstawiciele samorządu.
Punktem wyjścia do rozmowy był raport Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Monitoring rozwoju obszarów wiejskich, który jest cykliczną obserwacją przemian społeczno-gospodarczych na polskiej wsi.
– Dolny Śląsk jest najdynamiczniej rozwijającym się regionem nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. W Polsce są dwa regiony przejściowe, czyli te niezaliczane do biednych, ale jeszcze niepodchodzące pod kategorię bogatych. Taką granicą jest 75% dochodów na mieszkańca średniej unijnej. W przedziale 75%-100% mieszczą się regiony przejściowe, a powyżej 100% plasują się regiony bogate.
Z jednej strony odczuwalna jest ogromna duma i wysiłek Dolnoślązaków, że jesteśmy tym regionem przejściowym. Należy jednak zauważyć, że regiony przejściowe otrzymują mniej środków niż inne i to stanowi pewne zagrożenie. Polityka jest bowiem taka, aby wspierać przede wszystkim tych najbiedniejszych – mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
– Politykę regionalną w Polsce należy w prowadzić w sposób zróżnicowany. Wszyscy, którzy pracujemy na poziomie regionalnym analizujemy na bieżąco dane dotyczące naszych województwo i widzimy jak różnorodne mamy w Polsce regiony. Średnia wielkość gospodarstwa rolnego w Polsce to 11 hektarów, na Pomorzu Zachodnim ta średnia wynosi 33 hektary, podczas gdy na Podkarpaciu to nieco ponad 5 hektarów, a w Małopolsce około 4 hektary. Polityka regionalna jest szczególnie istotna w tak dużym kraju, jakim jest Polska, żeby efektywnie pomagać i dobierać narzędzia rozwojowe. Tego nie da się zrobić z poziomu „warszawskiego” – tłumaczył z kolei Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Czy coś grozi za przekroczenie 300 ha? Gospodarstwo rodzinne cz. 1
Zwieńczeniem pierwszego dnia wydarzenia było wręczenie nagrody im. Józefa Ślisza. Otrzymał ją Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Uzasadnienie: za szczególne zaangażowanie w mobilizację krajów europejskich w pomoc humanitarną i wojskową na rzecz Ukrainy w obliczu barbarzyńskiej agresji Rosji.
Wyróżnienie przyznawane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.
Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Opr. na podstawie informacji prasowych EFRWP