30 - 06 - 2022
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Przyjazne miasto dla mieszkańca: wizja World Urban Forum 11

World Urban Forum 11 w Katowicach dobiega końca. O czym dyskutowano na setkach paneli i w grupach dyskusyjnych? Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Kto tego nie widział, niech żałuje. Przez kilka dni, Katowice stały się stolicą światowej dyskusji o wyzwaniach dla współczesnych miast: World Urban Forum 11. Tysiące specjalistów w zakresie urbanizacji, samorządowców, polityków i urzędników przewinęło się przez wytyczone wokół katowickiego spodka eksterytorialne miasteczko Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

Wejście odbywało się w reżimie kontroli jak do samolotu, przy akredytacji i wielokrotnej weryfikacji na terenie konferencji.

 

World Urban Forum: o wyzwaniach dla miast w Katowicach

 

 

WUF11 sprzyja integracji

 

Codziennie rano przez bramki WUF11 przewijał się od rana kolorowy tłum barwnych postaci. Wszystkie rasy, kolory skóry, wszelakie możliwe kroje i mody odzieżowe — od biznesowej po tradycyjne stroje ludowe. Część gości spieszyła na panele dyskusyjne ekspertów, inni do obsługi stoisk swych państw.

 

Ci pierwsi znikali w przepastnych salach konferencyjnych Spodka i nowych budynków sesyjnych kompleksu kongresowego. Inni zasilali stosika narodowe w kilku klimatyzowanych namiotach.

Całość konferencji uzupełniały eventy i wycieczki po terenie Śląska i nie tylko, organizowane dla uczestników Forum.

Wieczory sprzyjały bliższej integracji, często przy daniach lokalnej kuchni i bogatej ofercie kulturalnej.

 

Zachęcamy do zajrzenia na stronę Facebook/Agrokonsument.pl – publikujemy tam unikalne zdjęcia z wnętrza Forum.

 

Zagadnienia poruszane na WUF11 nie sposób tutaj wymienić. Od spraw związanych z planowaniem miast i ich architekturą, poprzez mobilność mieszkańców i transport, gospodarkę odpadami, energetykę, problemy zdrowotne i postpandemiczne, komunikację między mieszkańcami a instytucjami.

Generalny trend – wszyscy chcą żyć:

 

  • wygodnie i bezpiecznie,
  • blisko do szkoły, pracy, sklepu;
  • w otoczeniu zieleni i łatwo dostępnej kultury;
  • w zgodzie z poszanowaniem energii i środowiska.

 

Największe „baty” w dyskusjach dostały samochody, choć po konferencji ci, co je krytykowali, skrzętnie wsiadali w taksówki. I to niekonieczne zorganizowanymi grupami, choć jechali do… tego samego hotelu.

 

Sasza the owner: znany youtuber o swej motoryzacyjnej pasji

 

 

Rozmach WUF11

 

Proszę sobie wyobrazić rozmach Forum: tysiące gości trzeba zarejestrować, zorganizować dla nich program merytoryczny, dać miejsce pracy, wypoczynku, posiłku… I jeszcze zapewnić im bezpieczeństwo.

 

Trzeba przyznać, że organizatorzy wydarzenia spisali się doskonale. Doceniali to goście z rożnych stron świata, z którymi redakcja Agrokonsument.pl rozmawiała w kuluarach.

Uczestnikom podobała się cała organizacja Forum, rozmach, pomysłowość. To, jak patrzyli na tą katowicką imprezę rzutowało na odbiór nas – Polaków, jako ludzi kreatywnych i bardzo gościnnych. Te nasiona z pewnością zakiełkują i dadzą wielokrotny plon, jesteśmy tego pewni.

 

 

Soja i kukurydza: nowe odmiany GMO dopuszczone w UE

 

WUF11, czyli od Abu Zabi do Katowic

 

 

Światowe Forum Miejskie (WUF) to prestiżowa międzynarodowa konferencja, organizowana przez UN-Habitat, poświęcona rozwojowi miast i osiedli ludzkich.

Jest to najważniejsze światowe wydarzenie dotyczące polityki miejskiej, transformacji i rozwoju. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 tys. uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe.

 

Ostatnia – dziesiąta – edycja Forum odbyła się w 2020 r. w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Poprzednie dwa spotkania odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji oraz w Quito w Ekwadorze.

W listopadzie 2018 r. Katowice zostały wybrane jako polski kandydat na gospodarza konferencji zaplanowanej na rok 2022.

20 maja 2019 roku UN-Habitat poinformował, że Katowice będą miały status gospodarza jedenastej edycji.

 

Rzepak, słonecznik, soja: pełne magazyny, dobre prognozy – ceny już tylko w dół?

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: