01 - 11 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Depresja u rolnika: jak ją rozpoznać?

Jak depresja ma się do zawodu rolnika? Odpowiedź jest prosta: tak jak do każdego innego zawodu. Depresja to prawdziwa choroba, może dotknąć każdego. Dr Piotr Toczyski na łamach Agrokonsument.pl

 

 

Powtórzmy: depresja jest częstym zaburzeniem u osób pracujących, podobnie jak u osób bezrobotnych czy emerytów.

Osoby pracujące, doświadczające depresji, czują się wyczerpane. Jednak ważne jest, aby zrozumieć: to nie same warunki pracy spowodowały depresję. Najczęściej to nie miejsce pracy, ale zaburzenia depresyjne sprawiają, że osoby tak się czują.

 

Depresja dotyka rolników

 

Z moich badań wynikło, że w Polsce 21% rolników wykazuje objawy depresji. Około 15%  z nich miało objawy łagodne, 4%  – umiarkowane, a 2% – nasilone. W sumie co piąty rolnik w Polsce cierpi na depresję.

 

Jakie to objawy? Sprawdź, wykonując anonimowy jednominutowy autotest na depresję.

 

Można ten test wykonać, wyobrażając sobie kogoś znajomego, w jego imieniu.

 

Co piąty Polak wykazuje objawy depresji: iFightDepression.eu

 

 

Dlaczego rolnik może czuć depresję?

 

 

Jak to jest, gdy czuje się depresję?

Różne są to odczucia. Czasem jest smutno i powolnie, a czasem szybko i z nadmiarem ekspresji. Można wręcz maskować depresję złością.

Można wpadać w nadużywanie substancji takich jak alkohol.

Pozornie dwa razy mniej u mężczyzn depresji, a znacznie więcej nadużywania substancji.

 

Depresja ma wiele twarzy. A bardzo nasilona może prowadzić do decyzji o skrzywdzeniu siebie.

Mając taką myśl: od razu dzwońmy na numer 112 i mówmy, że owładnęły nami takie myśli.

 

Co zrobić, żeby nie dojść do tego najtrudniejszego stanu?

 

Adam Lipiński: urządzenia Riela Polska solidnie wykonane

 

Męska depresja

 

Tematem depresji mężczyzn zajęli się twórcy kampanii społecznych dla facetów.  Sojusznikiem aliansu przeciw depresji jest Fundacja Kapitan Światełko, która od dwóch lat rozmawia z mężczyznami o ich zdrowiu i samopoczuciu psychicznym.

 

Jest też organizatorem kampanii Movember Polska, w której ramach prowadzone są od 2014 roku działania edukacyjne jak i kiedy się badać, gdzie szukać pomocy i jak dbać o swoje zdrowie intymne.

Fundacja prowadzi również bezbolesne badania USG jąder oraz podstawowe badania z kropli krwi pod kątem markerów nowotworowych prostaty. Corocznie w listopadzie, w kilku miastach Polski prowadzone są tego typu badania.

 

Aktywny agregat uprawowy, co czyta mapę aplikacyjną

 

Obserwuj sąsiada, może ma depresję?

 

 

– Czasem udajemy, nawet przed terapeutą, że wszystko jest okej i tak naprawdę nie czujemy się tak źle. Pamiętaj, w gabinecie jesteś po to, by wreszcie przestać na ten temat ściemniać.

Zaufaj swojemu przeczuciu. Jeśli ktoś odpowiada, że przecież 'wszystko okej’, a mimo to czujesz inaczej, nie wahaj się zapytać po raz kolejny.

 

Pytaj – np. sąsiada czy kolegę: „nie wydajesz się ostatnio sobą – czy wszystko jest okej?’

I od razu prowadźmy osoby, na których nam zależy do lekarza rodzinnego (on też umie rozpoznać i leczyć depresję!), do psychiatry (to nie jest wstyd, to jest powód do dumy, że umiemy o siebie zadbać!) albo do psychologa.

 

 

Dr Piotr Toczyski

Nasz autor jest psychologiem z europejskim certyfikatem EFPA EuroPsy, krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce. Pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. 

 

Karmić glebę, by ona nakarmiła roślinę: platforma SatAgro w akcji

dr Piotr Toczyski
Psycholog z europejskim certyfikatem EFPA EuroPsy. Krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce. Pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: