Powtórzmy: depresja jest częstym zaburzeniem u osób pracujących, podobnie jak u osób bezrobotnych czy emerytów.
Osoby pracujące, doświadczające depresji, czują się wyczerpane. Jednak ważne jest, aby zrozumieć: to nie same warunki pracy spowodowały depresję. Najczęściej to nie miejsce pracy, ale zaburzenia depresyjne sprawiają, że osoby tak się czują.
Z moich badań wynikło, że w Polsce 21% rolników wykazuje objawy depresji. Około 15% z nich miało objawy łagodne, 4% – umiarkowane, a 2% – nasilone. W sumie co piąty rolnik w Polsce cierpi na depresję.
Jakie to objawy? Sprawdź, wykonując anonimowy jednominutowy autotest na depresję.
Można ten test wykonać, wyobrażając sobie kogoś znajomego, w jego imieniu.
Co piąty Polak wykazuje objawy depresji: iFightDepression.eu
Jak to jest, gdy czuje się depresję?
Różne są to odczucia. Czasem jest smutno i powolnie, a czasem szybko i z nadmiarem ekspresji. Można wręcz maskować depresję złością.
Można wpadać w nadużywanie substancji takich jak alkohol.
Pozornie dwa razy mniej u mężczyzn depresji, a znacznie więcej nadużywania substancji.
Depresja ma wiele twarzy. A bardzo nasilona może prowadzić do decyzji o skrzywdzeniu siebie.
Mając taką myśl: od razu dzwońmy na numer 112 i mówmy, że owładnęły nami takie myśli.
Co zrobić, żeby nie dojść do tego najtrudniejszego stanu?
Tematem depresji mężczyzn zajęli się twórcy kampanii społecznych dla facetów. Sojusznikiem aliansu przeciw depresji jest Fundacja Kapitan Światełko, która od dwóch lat rozmawia z mężczyznami o ich zdrowiu i samopoczuciu psychicznym.
Jest też organizatorem kampanii Movember Polska, w której ramach prowadzone są od 2014 roku działania edukacyjne jak i kiedy się badać, gdzie szukać pomocy i jak dbać o swoje zdrowie intymne.
Fundacja prowadzi również bezbolesne badania USG jąder oraz podstawowe badania z kropli krwi pod kątem markerów nowotworowych prostaty. Corocznie w listopadzie, w kilku miastach Polski prowadzone są tego typu badania.
– Czasem udajemy, nawet przed terapeutą, że wszystko jest okej i tak naprawdę nie czujemy się tak źle. Pamiętaj, w gabinecie jesteś po to, by wreszcie przestać na ten temat ściemniać.
Zaufaj swojemu przeczuciu. Jeśli ktoś odpowiada, że przecież 'wszystko okej’, a mimo to czujesz inaczej, nie wahaj się zapytać po raz kolejny.
Pytaj – np. sąsiada czy kolegę: „nie wydajesz się ostatnio sobą – czy wszystko jest okej?’
I od razu prowadźmy osoby, na których nam zależy do lekarza rodzinnego (on też umie rozpoznać i leczyć depresję!), do psychiatry (to nie jest wstyd, to jest powód do dumy, że umiemy o siebie zadbać!) albo do psychologa.
Dr Piotr Toczyski
Nasz autor jest psychologiem z europejskim certyfikatem EFPA EuroPsy, krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce. Pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Karmić glebę, by ona nakarmiła roślinę: platforma SatAgro w akcji