28 - 11 - 2023
Fot. Keller/KPRP

Telus odchodzi, Anna Gębicka ministrem rolnictwa

Zmiana na stanowisku ministra rolnictwa! Od dziś nową szefową resortu jest Anna Gębicka. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pełniła dotychczas funkcję sekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych.

 

Anna Gębicka jest od dziś nową szefową resortu rolnictwa. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pełniła dotychczas funkcję sekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych.

Ustępujący minister – Robert Telus – przedstawił listę spraw, którą się zajmował przez minione miesiące. W przedstawionym dokumencie czytamy, że kluczowym działaniem resortu rolnictwa było ustabilizowanie rynku zbóż i zachęcenie rolników do sprzedaży zboża, zalegającego w magazynach przy spadających cenach światowych.

Założeniem było upłynnienie ok. 4 mln ton nadwyżki zboża zalegającego w spichlerzach rolników.

Telus uważa, że pomimo niskich cen skupu, ale przy oferowanych dopłatach do zbóż – cel ten został osiągnięty, a obecnie nie mamy nadwyżek zboża.

Oferowane dopłaty spowodowały, że rolnicy w ciągu 4 miesięcy pozbyli się swoich zapasów przed kolejnymi żniwami.

 

Väderstad TopDown i Opus: agregaty czytają mapy aplikacyjne

 

Rozdawnictwo przedwyborcze

 

Były minister chwali się też, że zorganizował 15 miliardów zł pomocy dla rolnictwa. Poszły one na dopłaty:

  • do sprzedanej pszenicy – ok. 550 zł dopłaty do tony sprzedanej pszenicy;
  • dla pozostałych zbóż, tj. jęczmienia, pszenżyta, żyta, owsa, mieszanki zbożowej, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku;
  • do kwalifikowanego materiału siewnego – wartość pomocy to 210 mln zł;
  • 200 złotych do tony mokrej kukurydzy skupionej przez podmioty skupowe.

 

Ponadto w opinii R. Telusa, sukcesem resortu jest m.in.:

  • uproszczenie ekoschematów dla gospodarstw do 5 ha – wartość pomocy: 225 EUR do 1 ha;
  • zmiany w gospodarce gruntami – dotyczące określania należności czynszu dzierżawnego nieruchomości rolnych Skarbu Państwa;
  • zmiany przepisów prawnych pozwalające na budowę bez konieczności pozyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia budowy:
  • naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 250 m3 i wysokości do 15 m;
  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną do 300 m2.

 

Zdaniem Roberta Telusa, „udało się wprowadzić unijne ograniczenia dotyczące zakazu importu zbóż zabezpieczające nasze rynki (15 kwietnia i 15 września, mimo sprzeciwu KE). Dzięki temu zaczęły we właściwy sposób funkcjonować korytarze solidarnościowe. Wcześniej UE zdawała się wcześniej nie dostrzegać problemów państw przyfrontowych.”

Spowodowało to zwiększenie eksportu do 1,2 mln ton zboża miesięcznie, a tranzyt wzrósł prawie 3-krotnie z 133 tys. ton zboża na początku roku do 346 tys. ton zboża w październiku 2023.

 

Hm, wygląda na to, że ustępujący minister Telus nie przeczytał raportu NIK.  Ten nie pozostawił suchej nitki na opieszałych i nieprzemyślanych działaniach resortu rolnictwa i rządu w ciągu minionego roku – jeśli o temacie zbóż z Ukrainy mowa.

O kontroli NIK piszemy poniżej:

Niekompetencje ministra Kowalczyka

Kto importował zboże techniczne?

 

Raport NIK o ukraińskim zbożu: kto importował zboże? Techniczne?

 

 

 

 

 

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: