25 - 09 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Wyborczy hotdog na Orlenie: brakuje paliw w hurcie

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwraca uwagę na przedłużającą się złą sytuację na rynku paliw. Rolnicy skarżą się na brak możliwości zakupu paliwa w hurcie. Wciąż zauważalna jest także niezwykła rozbieżność w cenie, gdyż w detalu na stacjach paliwo jest tańsze niż w hurcie. Agrokonsument.pl

 

Na stacjach paliwowych naszego krajowego monopolisty niebywała okazja: paliwa tanieją! W detalu są tańsze niż w hurcie.

Czy spółka ORLEN korzysta ze strategicznych rezerw paliw, by utrzymać niski poziom cen na stacjach benzynowych? – pyta Wielkopolska Izba Rolnicza.

Samorząd rolniczy z Wielkopolski zaapelował kolejny raz do rządu RP o natychmiastowe podjęcie działań, których celem jest zwiększenie dostępności paliwa dla rolników na rynku hurtowym.

Zdaniem WIR, dowożenie kanistrami po 20 litrów, bądź też innymi niedostosowanymi do przewozu zbiornikami ze stacji paliw, oddalonych często nawet o 10-15 km od gospodarstwa jest:

  • nieekonomiczne (strata czasu i paliwa, zwiększone koszty),
  • nieekologiczne (możliwe punktowe skażenia środowiska przy przelewaniu i napełnianiu zbiorników),
  • niebezpieczne (materiał łatwopalny).

 

Od strony praktycznej – rolnicy nie mają czasu, aby przy coraz krótszym dniu rozpinać sprzężone ze sobą maszyny, zjeżdżać z pola i jechać traktorem na stację paliw w celu zatankowania.

 

 

Twarda nakładka uprawowa Marathon Edge Väderstad: coś na ekoschematy

 

Zboże z Ukrainy: potrzebne działania systemowe

 

Niezależnie od kłopotów z zaopatrzeniem w paliwa, nadal trwa pat w kwestii importu płodów rolnych z Ukrainy. Co z tego, że mamy narodowe embargo na żywność z Ukrainy? Nie rozwiązuje to problemu systemowego: Ukraińcy muszą eksportować, by żyć i walczyć. Trzeba im w tym pomóc, zamiast skłócać – jak to czyni nasz rząd – kolejnego sąsiada Polski.

Kłopot w tym, że rozdrobnione polskie, rodzinne gospodarstwa rolne nie będą w stanie konkurować z olbrzymimi holdingami rolniczymi funkcjonującymi na Ukrainie. Zagrożony może być praktycznie każdy kierunek naszej produkcji rolniczej.

 

Jak podaje WIR, rząd RP musi podjąć działania na poziomie Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego w celu wypracowania rozwiązań systemowych.

Rozwiązania długofalowe muszą dotyczyć między innymi standardów produkcji i mechanizmów wspólnej polityki rolnej.

Dotychczasowe próby ręcznego sterowania rynkiem, w miejsce rynkowych praw popytu i podaży, mogą się skończyć katastrofą ekonomiczną naszych najlepszych gospodarstw.

 

Nie chcemy krótkotrwałych decyzji podejmowanych „ad hoc”, mówią samorządowcy z Wielkopolski!

 

Opr. na podstawie Stanowisko Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej 22 września 2023 roku

W sprawie nieprzedłużenia unijnego embarga na ukraińskie zboże oraz utrzymującego się braku paliwa dla rolników w hurcie

 

Karmić glebę, by ona nakarmiła roślinę: platforma SatAgro w akcji

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: