16 - 04 - 2023
Fot. firmowe

Kombajn i sieczkarnia: przegląd na przednówku

Na przednówku warto skontrolować stan techniczny sieczkarni czy kombajnu. W ten sposób można uniknąć przykrej niespodzianki w czasie trwania żniw. Agrokonsument.pl

 

 

Kombajny i sieczkarnie należą do maszyn pracujących na najwyższych obrotach w najbardziej newralgicznych okresach rolniczego roku: w czasie żniw. W przypadku kombajnów – w warunkach najwyższego zapylenia i temperatury zewnętrznej.

Od zespołów maszynowych kombajnu i sieczkarni zależy zebranie plonu i cała logistyka zbożowo-paszowa gospodarstwa. Dla firmy świadczącej usługi danym sprzętem – to świadectwo wiarygodności. Profesjonalni rolnicy czy właściciele przedsiębiorstw użytkujących sprzęt maszynowy, wiedzą, że na kontrolę sprzętu przed żniwami zawsze musi być czas!

Tu nie ma miejsca na żadne oszczędności, prowizorki i ustępstwa!

 

Rolnictwo precyzyjne CLAAS: sposób na drożejące środki produkcji

 

Kombajn – ocena zespołu żniwnego

 

Nawet i najlepsze układy z czasem ulegają zużyciu. Dlatego w ocenie przedżniwnej podlegają następujące podzespoły:

  • system omłotu kombajnu: cepy i klepisko – ostre cepy dadzą dobrej jakości omłot;
  • podsiewacz: im lepsza jego kondycja, tym układ czyszczenia ma łatwiejszą pracę do wykonania;
  • szarpacz: ostre noże to mniejsze opory i zauważalnie niższe zużycie paliwa.

 

Sieczkarnia – ocena zespołu żniwnego

 

Twoja sieczkarnia odwdzięczy się za wiosenny przegląd następujących podzespołów:

  • elementy wciągające i tnące: zespół wciągający, noże, stalnica, bęben tnący i dno bębna nożowego, wentylator wyrzutu masy, elementy ścieralne;
  • układ przepływu masy: bagnety, żyletki, palce ślimaka, listwy w podajniku, cepy, klepisko – ich ustawienie ma wpływ na jakość zbieranego materiału, poprawę wydajności, mniejsze straty na układzie separacji, mniejsze zużycie paliwa.

 

Rolnictwo węglowe: podsiew nawozów i nasion dzięki Amico F

 

Silnik i układ jezdny – smarować, by jechać

 

Każda maszyna samobieżna wymaga typowej kontroli mechanicznej silnika i układu jezdnego. Jeśli sprzęt stał przez dłuższy czas nieruchomo, przed jego odpaleniem, warto poświęcić czas na jego oględziny.

Trzeba szukać wycieków, zacieków, a pod maszyną – śladów kapania płynów. Oględziny warto wykonać w słoneczny i suchy dzień, a i tak bez dobrej latarki się nie obędzie.

Dla jednostki wysokoprężnej trzeba sprawdzić układy:

  • zasilania paliwem: w tym szczelność połączeń, przewodów, filtry;
  • dolotowy powietrza: filtry, przewody, wszystkie łączniki, turbosprężarka;
  • wydechowy: szczelność, regulacja zaworów.

 

Układ jezdny to opony, koła, system hamulcowy, układ kierowniczy. Ich działanie sprawdza się w dwie osoby, podobnie jak sprawność działania systemu oświetleniowego.

Kilka miesięcy postoju, zwłaszcza przy nieoczyszczonych po poprzednim sezonie resztkach pożniwnych i ziarnie, może okazać się katastrofalne dla elektryki, gdy na kablach żerowały gryzonie. Wiosennej kontroli podlega także każda chłodnica, filtry powietrza i kabinowe.

Dbałość o filtry i chłodnice to jedna z najprostszych czynności obsługowych, jaka może przynieść oszczędności paliwa. Po zimie warto też skontrolować stan akumulatorów. Uzupełnianie elektrolitu trzeba dokonać tylko wodą destylowaną i koniecznie w okularach i rękawicach ochronnych.

 

Zobacz, czy skrzynka akumulatorów nie poddała się korozji. Szkoda by było przerywać żniwa, by szukać zgubionych akumulatory gdzieś w polu. Nie warto oszczędzać na jakości smaru. Oryginalne smary i oleje nie niszczą uszczelek i gum, jak to potrafią ich zamienniki.

 

Opr. na podst. materiałów prasowych Claas

 

Lecą jaja w ministra rolnictwa, a polityka rolna w Polsce od lat to fikcja

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: