28 - 02 - 2022
Fot. Pixabay

Rosja atakuje Ukrainę: drożeją zboża i oleiste

Inwazja Rosji na Ukrainę i wzrost cen ziarna na giełdach światowych wpłynęły na podwyżki cen zbóż i nasion oleistych. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

W piątek 25 lutego cena pszenicy w kontrakcie marcowym 2022 na giełdzie paryskiej MATIF wzrosła do 290 euro t i była o 6,7% wyższa, niż przed tygodniem.

 

W Polsce wyraźny wzrost cen ziarna wystąpił w przypadku dostaw do portów z przeznaczeniem na eksport. Na przestrzeni tygodnia, ceny pszenicy i kukurydzy z dostawą wzrosły o 100-150 zł/t. Ceny zbóż oferowane przez eksporterów z dostawą do portów kształtowały się według informacji Izby Zbożowo-Paszowej następująco:

 

  • pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 1400-1420 zł/t (dostawa Sz/G/G, III/IV),
  • żyto paszowe – 1000 zł/t (dostawa G/G, III),
  • pszenżyto – 1110 zł/t (dostawa GG, III),
  • kukurydza – 1240-1250 zł/t (dostawa G/G, III/IV).

 

Kupujący szukają pszenicy spoza Rosji i Ukrainy

 

Ukraińskie wojsko wstrzymało żeglugę w portach czarnomorskich. Rosja zamknęła Morze Azowskie dla statków handlowych.

Te informacje zwiększyły obawy o utratę dostaw ziarna ze wschodu.

 

Szacuje się, że do końca bieżącego sezonu Ukraina i Rosja miały jeszcze wysłać w świat odpowiednio 6 mln ton i 8 mln ton. Tym samym, konieczne będzie zastąpienie zakłóconych dostaw zbóż z tych krajów dostawami z innych kierunków, w tym z krajów UE – podaje Izba Zbożowo-Paszowa.

 

Dlatego eksporterzy już zablokowali kilkaset tysięcy ton rumuńskiej pszenicy i kukurydzy, a także spore partie francuskiej kukurydzy i pszenicy. Ziarno to ma zastąpić dostawy z Ukrainy.

 

Już milion hektarów rzepaku w Polsce

 

Rzepak i oleiste drożeją

 

Rosja i Ukraina odpowiadają za około 80% światowego eksportu oleju słonecznikowego. Stąd skok cen cen olejów pochodzących z innych nasion. W piątek 25 lutego cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (maj 2022) wyniosła 727 euro/t i była o 3,3% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem.

 

Cena rzepaku w kontrakcie majowym 2022 wyniosła 638 euro/t i była o 2,7% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem. Według ostatnich prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), światowe zapasy pszenicy u głównych eksporterów mogą wynieść jedynie 57 mln ton, tj. o 4 mln ton mniej niż sezon wcześniej i najmniej od 9 lat.

 

Polska zebrała rekordową ilość ziarna kukurydzy – wywiad z profesorem Tadeuszem Michalskim

Opr. na podstawie informacji Izby Zbożowo-Paszowej

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: