19 - 01 - 2023
Fot. Agrokonsument.pl

Robot, automatyka w rolnictwie: targi FIRA 2023

Nie śpią, nie narzekają i nie strajkują. Roboty są coraz popularniejsze w rolnictwie. W dniach 7 do 9 lutego ruszają targi FIRA, poświęcone systemom automatyki w rolnictwie. Tuluza we Francji zaprasza. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

W Tuluzie we Francji w dniach od 7 do 9 lutego odbędzie się siódma edycja targów FIRA. Poświęcona jest automatyzacji w rolnictwie. Dla miłośników techniki czekać ma też strefa demo najnowszych prototypów.

 

Płaca minimalna, skala podatkowa, diety w 2023 roku

 

Robot do roboty, automat do dojenia

 

Robotyka rolnicza, która już dziś przeżywa swój rozkwit, w najbliższych latach stanie się coraz bardziej nieodzowna. Wysoce zautomatyzowane systemy mogą stanowić odpowiedź na potrzeby sektora agro w nadchodzących latach.

Już teraz na fermach mlecznych popularne jest wykorzystanie robotów udojowych.

Autonomiczne maszyny rolnicze zostały pomyślane i zaprojektowane nie tylko w celu ułatwienia prac. Mogą wykonywać precyzyjne operacje, które nie były możliwe przy użyciu tradycyjnych ciągników i sprzętu.

Roboty umożliwiają również rozwiązanie kilku krytycznych problemów w rolnictwie.  Należą do nich:

  • brak wyspecjalizowanej siły roboczej,
  • praca na trudnym terenie,
  • zadania w warunkach niebezpiecznych dla operatora.

 

Pöttinger radzi: chroń wodę glebową w czasie agrotechniki

 

Agri Jacobus od Agrocom Polska

 

Dodajmy, że i polscy konstruktorzy mają czym się pochwalić na tym polu. Podczas targów Polagra-Premiery 2023 w styczniu br. Złoty Medal Grupy MTP odebrali konstruktorzy robota AGRI JACOBUS. To Jakub Koronczok z Politechniki Wrocławskiej i dr Jerzy Koronczok z Agrocom Polska.

– Nasz robot porusza się z sposób autonomiczny po polu. W czasie rzeczywistym rozpoznaje chwasty za pomocą systemu wizyjnego w rzędowych uprawach roślin. Za pomocą precyzyjnie kierowanej wiązki laserowej wypala stożek wzrostu chwastu, zatrzymując jego rozwój – mówi dr Jerzy Koronczok.

 

Tego typu maszyna może w przyszłości stanowić odpowiedź na rosnące wymagania konsumentów żywności oraz postępujące ograniczenia stosowania środków ochrony roślin. System AGRI JACOBUS jest napędzany w całości energią elektryczną.

Platforma ta umożliwia dostosowanie funkcjonalne i skalowanie do konkretnych potrzeb.

 

Elewator Classic Grain: nowa gwiazda w skupie zbóż

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: