W Tuluzie we Francji w dniach od 7 do 9 lutego odbędzie się siódma edycja targów FIRA. Poświęcona jest automatyzacji w rolnictwie. Dla miłośników techniki czekać ma też strefa demo najnowszych prototypów.
Robotyka rolnicza, która już dziś przeżywa swój rozkwit, w najbliższych latach stanie się coraz bardziej nieodzowna. Wysoce zautomatyzowane systemy mogą stanowić odpowiedź na potrzeby sektora agro w nadchodzących latach.
Już teraz na fermach mlecznych popularne jest wykorzystanie robotów udojowych.
Autonomiczne maszyny rolnicze zostały pomyślane i zaprojektowane nie tylko w celu ułatwienia prac. Mogą wykonywać precyzyjne operacje, które nie były możliwe przy użyciu tradycyjnych ciągników i sprzętu.
Roboty umożliwiają również rozwiązanie kilku krytycznych problemów w rolnictwie. Należą do nich:
Dodajmy, że i polscy konstruktorzy mają czym się pochwalić na tym polu. Podczas targów Polagra-Premiery 2023 w styczniu br. Złoty Medal Grupy MTP odebrali konstruktorzy robota AGRI JACOBUS. To Jakub Koronczok z Politechniki Wrocławskiej i dr Jerzy Koronczok z Agrocom Polska.
– Nasz robot porusza się z sposób autonomiczny po polu. W czasie rzeczywistym rozpoznaje chwasty za pomocą systemu wizyjnego w rzędowych uprawach roślin. Za pomocą precyzyjnie kierowanej wiązki laserowej wypala stożek wzrostu chwastu, zatrzymując jego rozwój – mówi dr Jerzy Koronczok.
Tego typu maszyna może w przyszłości stanowić odpowiedź na rosnące wymagania konsumentów żywności oraz postępujące ograniczenia stosowania środków ochrony roślin. System AGRI JACOBUS jest napędzany w całości energią elektryczną.
Platforma ta umożliwia dostosowanie funkcjonalne i skalowanie do konkretnych potrzeb.