13 - 07 - 2022
Fot. Pixabay

Co piąty Polak wykazuje objawy depresji: iFightDepression.eu

Co piąty Polak wykazuje przynajmniej łagodne objawy depresji, a mniej niż co setny objawy bardzo nasilone. O badaniu mówi dr Piotr Toczyski, krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

W kolejce do specjalistów rozpoznających i leczących depresję trzeba czekać dłużej, niż na wizytę u lekarza rodzinnego. Dlatego w Europie lekarze często dają pacjentom z łagodną depresją dostęp do warsztatów iFightDepression. Darmowych, bo sfinansowanych przez Unię Europejską.

Warsztaty te są przetestowane klinicznie. Te darmowe europejskie warsztaty, które można realizować pod okiem swojego lekarza pierwszego kontaktu, psychoterapeuty albo psychiatry, też już są dostępne w Polsce. Kliknij tutaj.

 

Ile depresji w Polsce?

 

Ankieterzy CBOS zapytali losową próbę ponad tysiąca dorosłych Polaków o depresję. Okazało się, że co piąty Polak wykazuje przynajmniej łagodne objawy depresji, a mniej niż co setny objawy bardzo nasilone.

 

– Łagodne objawy depresji stwierdziliśmy u 14,2 proc. ankietowanych. Nasilone u 2,2 proc., a wyraźnie silne objawy u 0,7 proc. ankietowanych. Można więc powiedzieć, że co piąty Polak w tym badaniu wykazał objawy depresji. Nie jest to oczywiście kliniczna diagnoza depresji, taką bowiem stawia lekarz lub psycholog, uwzględniając także inne techniki diagnostyczne.

Daje nam jednak wyobrażenie o tym, czego doświadczają mieszkańcy Polski w zakresie zdrowia psychicznego w rzeczywistości, którą nazywamy kruchą, niespokojną, nieliniową i niezrozumiałą – mówi dr Piotr Toczyski, krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce.

 

Spada produkcja mleka w UE: zatęsknimy za mlekiem i serami?

 

 

Test przesiewowy wykonasz sam/sama

 

Dr Toczyski zachęca, aby regularnie wykonywać samodzielny test przesiewowy dla siebie lub wczuwając się w bliskie nam osoby. W wielu krajach Europy testy kwestionariuszowe wykrywające depresję leżą w każdej przychodni.

Wchodząc do lekarza pierwszego kontaktu w jakiejkolwiek innej sprawie, pacjent ma już ze sobą wypełniony w poczekalni formularz, który lekarz przy okazji wizyty interpretuje.

Jeżeli kwestionariusz zasugeruje depresję, lekarz rodzinny od razu sam prowadzi dalszą diagnozę i podejmuje leczenie pacjenta, Może też zalecić pacjentowi wizytę u psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty.

 

O jakie objawy pytali Polaków ankieterzy CBOS?

 

Dr Toczyski zaznacza, że w badaniu podobnie jak w zbliżonych badaniach GUS, uwzględniono osiem z dziewięciu pozycji kwestionariusza PHQ-9 (Patient Health Questionnaire), który jest przeznaczony do przesiewowego wykrywania depresji.

Oto one:

  1. Pierwszym objawem jest niewielkie zainteresowanie wykonywanymi czynnościami lub odczuwanie niewielkiej przyjemności z ich wykonywania.
  2. Drugi to uczucie smutku, przygnębienia lub beznadziejności.
  3. Trzecim objawem w przesiewowym kwestionariuszu depresji są kłopoty z zaśnięciem lub przerywany sen, albo zbyt długi sen.
  4. Dalej na liście jest uczucie zmęczenia lub brak energii (objaw czwarty).
  5. Brak apetytu lub przejadanie się (objaw piąty).
  6. Szóstym objawem depresji jest poczucie niezadowolenia z siebie – lub uczucie, że jest się do niczego albo że osoba wypełniająca kwestionariusz zawiodła siebie lub rodzinę.
  7. Siódmym objawem są problemy ze skupieniem się, np. przy czytaniu gazety lub oglądaniu telewizji. Poruszanie się lub mówienie tak wolno, że inni mogliby to zauważyć.
  8. Niemożność usiedzenia w miejscu lub podenerwowanie powodujące ruchliwość znacznie większą niż zwykle. To objaw ósmy.

 

 

World Urban Forum: o wyzwaniach dla miast w Katowicach

 

Czy korzystanie z Internetu nie pogłębia depresji?

 

W badaniu okazało się, że internauci wręcz rzadziej deklarują przeżywanie ostatniego objawu depresji. Aż 91 proc. twierdzi, że są od wolni od zmiany ruchliwości w porównaniu do 83 proc. pozostałej populacji, niekorzystającej z Internetu.

Internauci deklarują też więcej wolności od objawu czwartego, czyli uczucia zmęczenia lub braku energii. Nie doświadcza tego objawu 52 proc. internautów wobec niedoświadczających go 43 proc. osób pozostających poza Internetem. Jednak internauci nieco gorzej śpią, różnica wyniosła 5 punktów procentowych.

 

Badanie dr. Piotra Toczyskiego jest jednym z elementów jego większego przedsięwzięcia badawczego „Izolacja społeczna w czasie epidemii a wycofanie projekcji na temat Internetu”, realizowanego na styku konsorcjów World Internet Project i EAAD-Best.eu w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

 

Dr Piotr Toczyski

Nasz autor jest psychologiem z europejskim certyfikatem EFPA EuroPsy, krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce. Pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. 

 

 

Ograniczenia po zakupie nieruchomości rolnej

dr Piotr Toczyski
Psycholog z europejskim certyfikatem EFPA EuroPsy. Krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce. Pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: