07 - 04 - 2022
Fot. Pixabay

Brazylia: teraz trwają pierwsze żniwa kukurydzy

O ponad 31% większe mają być tegoroczne zbiory kukurydzy w Brazylii. Ta wiadomość może nieco uspokoić rozedrgany światowy rynek zbóż z powodu wojny na Ukrainie. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Całkowitą produkcję kukurydzy w Brazylii w roku gospodarczym 2021/22 szacuje się na rekordową ilość 114 mln ton. Zbiory będą większe od ubiegłorocznych o 27 mln ton, czyli o 31 procent. Szacunek oparto na dwóch plonach: obecnie zbieranym w części kraju i trwających zasiewach drugiej tury zbiorów.

 

Przypomnijmy, że światowy eksport kukurydzy 2021/22 szacowany jest na ok. 190 mln t. Najwięksi eksporterzy to:

 

  • USA – 61,5 mln t;
  • Ukraina – 33,5 mln t;
  • Brazylia – 32 mln t;
  • Argentyna – 42 mln t;
  • Unia Europejska – 4,9 mln t;
  • Rosja – 4,5 mln t.

 

 

USDA ma oko na plony

 

Wyniki pochodzą z marcowego raportu USDA, czyli resortu rolnego Stanów Zjednoczonych. Są one efektem monitoringu, jakie służba ta, wraz z wykorzystaniem satelitów, prowadzi na całym świecie.

 

Całkowity obszar zbiorów kukurydzy w Brazylii ma wynieść 20,8 mln ha, o 5 procent więcej, niż w roku ubiegłym. Spodziewane plony to 5,48 ton z hektara, czyli o 1/4 więcej niż w roku ubiegłym i 5 proc. więcej niż wynosi średnia z pięciu lat.

 

 

https://agrokonsument.pl/polska-zboza-kukurydza-rzepak-agrokonsument/

 

 

Pierwsze żniwa w Brazylii już trwają

 

W Brazylii już teraz trwają żniwa kukurydziane pierwszego sezonu. Obejmą one około 1/5 całkowitej produkcji kukurydzy w tym kraju, a ich stan zaawansowania wynosi ok. 30%.

 

Powierzchnia pierwszych zbiorów wynosi 4,5 miliona hektarów – prawie 4 procent więcej niż w zeszłym roku. Spodziewany zbiór ma wynieść 24,4 mln ton.

 

Niestety, ziarna będzie mniej o 4,6 mln t. Spadek jest w dużej mierze spowodowany niską ilością opadów i wysokimi temperaturami, które spowodowały słabe warunki wegetacyjne od listopada do lutego w południowych stanach.

 

Drugie zbiory w Brazylii

 

Siewy na drugi zbiór miały miejsce styczniu – marcu. A że zasiewy poszły jak po maśle, a do tego nie brakowało opadów, Brazylijczycy spodziewają się bardzo dobrych zbiorów. Ma to być aż 86,1 mln ton kukurydzy.

 

W sumie powierzchnia upraw na drugi zbiór ma być rekordowa i wynosić 15,8 mln ha. To o 6 procent więcej niż w ubiegłym roku.

Największy wzrost powierzchni upraw, o ponad 400 tys. hektarów, odnotowano w stanie Mato Grosso, gdzie rośnie praktycznie połowa produkcji drugiego zbioru.

 

PZU, Generali i HV: najwięksi ubezpieczyciele agro w Polsce

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: