W poprzednim tekście – czytaj tutaj – pisaliśmy o zasadach zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela.
Przypomnijmy, że wszystkie towarzystwa zastrzegają w swoich Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, aby rolnik zgłosił szkodę w terminie 3 dni od daty jej powstania. Zgłoszenia szkody najlepiej dokonać telefonicznie lub drogą elektroniczną za pośrednictwem maila lub specjalnego formularza udostępnionego na stronie internetowej ubezpieczyciela.
Wśród wszystkich ośmiu towarzystw ubezpieczających są różne podejścia co do pozostawienia poletek czy pasów kontrolnych.
Oto one:
Wymagany pas w środkowej części pola o szerokości min. 4 m dla rzepaku i roślin strączkowych.
Dla pozostałych upraw pas 2 m przez całą długość pola.
W przypadku pól o powierzchni pow. 10 ha należy pozostawić w trzech miejscach pola (na początku, w środkowej części i na końcu) odcinki pasów o długości co najmniej 30 m.
Rolnictwo węglowe: rewolucja w polskim Planie Strategicznym cz. 1
Firma oczekuje pasa niezebranych plonów w środkowej części pola o szerokości nie mniejszej niż 4 m dla rzepaku i zbóż.
Dla pozostałych upraw rolnych pas 2 m przebiegający przez całą długość pola.
Konieczne jest pozostawienie po najdłuższej przekątnej, na końcach i w środku pola próby w kształcie kwadratów lub prostokątów o bokach nie mniejszych niż 20 m oraz wielkości nie mniejszej niż 1000 m2, ale:
Pozostałą część pola należy pozostawić w stanie nienaruszonym, w szczególności nie dokonywać zaorania lub bronowania.
Nie dotyczy to zbioru słomy, a także szkód wynikłych ze złego przezimowania.
Trzeba pozostawić na końcach i w środku pola próby uszkodzonej uprawy w kształcie kwadratów lub prostokątów o wielkości 1000 m2 i minimalnej szerokości 10 m, z tym, że dla pól o powierzchni:
Wymagany pas w środkowej części pola o szerokości min. 4 m dla rzepaku i zbóż oraz 2 m dla pozostałych upraw, przez całą długość pola.
https://agrokonsument.pl/skup-zboz-z-pasja-kamil-bojakowski/
Mają pozostać obszary w środkowej części pola oraz w jego co najmniej czterech brzegowych częściach.
Powinny mieć one kształty zbliżone do kwadratów o powierzchni około 1000 m2 każdy.
Na polu o uszkodzonej powierzchni mniejszej niż 2 ha – powierzchnia kwadratów może zostać zmniejszona do 500 m2.
Dopuszcza się również pozostawienie – zamiast kwadratów – pasa uprawy rolnej, o szerokości co najmniej 4 metrów, przebiegającego w środkowej części pola i przez całą jego długość.
Dla areału większego niż 50 ha – łączna powierzchnia pozostawionego obszaru uprawy rolnej nie może być mniejsza niż 2 ha.
Firma oczekuje obszaru pozostawionego w środkowej części pola o szerokości nie mniejszej niż 4 m dla rzepaku i zbóż oraz 2 m dla pozostałych upraw rolnych, przebiegający przez całą długość pola.
Ubezpieczający zobowiązany jest do:
Pozostała część pola przylegająca do poletek kontrolnych nie może być uprawiana (przeorywana, bronowana, talerzowana, gruberowana, głęboszowana) do czasu przeprowadzenia oględzin szkody.
Czy ubezpieczyciel zawsze zgadza się na pozostawienie pasów/poletek kontrolnych?
Towarzystwa starają się unikać tego mechanizmu i bardzo często wydają w tym zakresie decyzje odmowne. Oglądanie całego pola przed omłotem daje bardziej wiarygodny wynik, niż oglądanie tylko jego fragmentów nawet pozostawionych zgodnie z wytycznymi towarzystwa.
Marek Łagodowski, broker, ekspert Działu Ubezpieczeń Rolnych Mentor SA