Giełda CBOT w Chicago dawno nie widziała takich skoków cen ziarna. W miniony piątek 4 marca cena pszenicy SRW w kontrakcie marcowym 2022 wyniosła 495,30 USD/t i była o 60,0% wyższa (!) niż przed tygodniem.
W kontrakcie majowym 2022 wzrosła o 40,7% i wyniosła 444,23 USD/t.
Ukraina ma bowiem do wyeksportowania przed końcem sezonu jeszcze spore ilości:
Jak zdobyć ten towar, pytają importerzy, skoro zamknięte są porty na Ukrainie?
W całym tygodniu zwyżkowały także ceny oleistych. Zagrożony jest eksport oleju słonecznikowego z regionu Morza Czarnego. Na Ukrainę i Rosję przypada bowiem około 80% światowego eksportu oleju słonecznikowego.
Eksport z Rosji jest jeszcze kontynuowany. Napotyka jednak na poważne problemy w postaci międzynarodowych sankcji ograniczających dostępność kredytów. Do tego dochodzą zakłócenia na szlakach żeglugowych.
Rosyjskie banki zostały wykluczone z systemu SWIFT, co utrudnia dokonywanie płatności międzynarodowych.
Rosną obawy o nadchodzący sezon, ponieważ wojna pustoszy Ukrainę, niszcząc pola i infrastrukturę.
https://agrokonsument.pl/ubezpieczenia-rolne-2022-pzu-generali-hv-tuw-hestia/
Coraz droższe są także oleiste. Kluczowe są zbiory soi w Ameryce Południowej. Jeszcze tydzień temu istniały obawy o ich stan z powodu suszy. Dzięki opadom deszczu ich stan uległ poprawie, zwłaszcza w Argentynie.
W miniony piątek 4 marca cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (marzec 2022) wyniosła 615,90 USD/t i była o 5,4% wyższa niż przed tygodniem. Z kolei, cena soi z terminem realizacji w maju 2022 wzrosła o 4,8% i wyniosła 610,10 USD/t.
Obawy o dostawy oleju z basenu Morza Czarnego skłaniają importerów do poszukiwania alternatywnych olejów roślinnych u innych dostawców. Cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (maj 2022) wyniosła 820,75 EUR/t i była o 12,9% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem, podczas gdy cena rzepaku w kontrakcie majowym 2022 wyniosła 704,75 EUR/t i była o 10,5% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem.
Rosną ceny pszenicy na giełdzie MATIF. W związku z blokadą portów Morza Azowskiego i Czarnego oraz sankcji nałożonych na Rosję, tylko do końca bieżącego sezonu 2021/22 zabraknie około 14 mln ton pszenicy z obu krajów i tyle kukurydzy z Ukrainy.
W ostatnich dniach odnotowano bardzo dużą sprzedaż eksportową pszenicy z Rumunii, Bułgarii, Francji, Niemiec, Polski i innych krajów UE.
Przy tak wysokim popycie i cenach, pszenica na eksport z niemieckich portów jest poszukiwana z bardziej odległych miejsc pochodzenia, takich jak Czechy, Słowacja i inne części Europy Wschodniej.
Dodatkowym czynnikiem podbijającym ceny są informacje, że sprzedaż rosyjskiej pszenicy gwałtownie spadła z powodu zamknięcia portów, braku statków chętnych do zawijania do rosyjskich portów oraz sankcji.
Mimo to duży rosyjski port w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym pozostaje otwarty.
W piątek 4 marca cena pszenicy w kontrakcie marcowym 2022 na MATIFi wyniosła 393,75 EUR/t i była o 35,8% wyższa niż przed tygodniem. W kontrakcie majowym 2022 wyniosła 371,75 EUR/t i była o 28,3% wyższa niż tydzień wcześniej.
Ceny ziarna na rynku krajowym z dostawą kształtowały się następująco:
Silny wzrost cen zbóż z dostawą do portów zachęcił część rolników i firmy handlowe do sprzedaży ziarna z przeznaczeniem na eksport. W końcu minionego tygodnia, ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawą do portów dobiły bowiem do rekordowych 1900 PLN/t, a kukurydzy do 1600 PLN/t.
Opr. na podstawie informacji Izby Zbożowo-Paszowej