17 - 06 - 2024
Fot. Agrokonsument.pl

„Rola” ma 25 lat: jubileusz Zrzeszenia Producentów Zbóż i Rzepaku z Człuchowa

Zrzeszenie Producentów Zbóż i Rzepaku z Człuchowa „Rola” ma 25 lat. Gala jubileuszowa miała miejsce w zamku w Gniewie. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Zrzeszenie Producentów Zbóż i Rzepaku z Człuchowa „Rola” obchodziło swój jubileusz 25 lat. Gala jubileuszowa miała miejsce w zamku w Gniewie. Spotkanie otworzył Zarząd „Roli”, a dynamiczne przemówienie wygłosił Andrzej Bachan, prezes zrzeszenia.

 

ZPZiR „Rola” to jedyna oddolna grupa inicjatywna rolników w Polsce, która w latach transformacji kupiła kompletny elewator zbożowy 50 tys. ton w Człuchowie. Pochodził on z prywatyzowanego zasobu Państwowych Zasobów Zbożowych (PZZ).

W ten sposób rolnicy z tego rejonu, leżącego na styku województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego, zachodniopomorskiego – zapewnili sobie miejsce profesjonalnego składu i suszenia ziarna.

 

Rusza nabór Młody Rolnik 2024: kupisz każdą maszynę

 

Policja ich biła, urzędnicy lekceważyli, a oni walczyli

 

O zbyt zbóż w Polsce po 1989 r. aż prawie do akcesji do UE w 2004 r. wcale nie było łatwo. Każde żniwa oznaczały kolejki sfrustrowanych rolników pod państwowymi, a później sprywatyzowanymi magazynami, pikiety, a nawet starcia z policją.

Niech nikogo nie zmyli zwrot „rolnicy kupili elewator”. To – w opinii decydentów – miało się rolnikom nie udać. Zrzeszenie stoczyło prawdziwą bitwę z:

  • bezduszną biurokracją,
  • ludzką głupotą,
  • nieprzychylnością zwykłych urzędników.

To była batalia z upływającym czasem pełna nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

Także pełna emocji: od strachu przed komornikiem, który zlicytuje zastawione pod elewator rolnicze gospodarstwa, po triumf wygranej po przejęciu magazynu.

Od nadziei na lepsze chłopskie jutro po rozczarowania różnymi postawami kolegów.

 

Na galę jubileuszową do zamku w Gniewie przybyło kilkuset gości. Najważniejsi byli rolniczki i rolnicy zrzeszenia „Rola”. Zaproszenie przyjęli m.in. Krzysztof Ardanowski oraz Artur Balazs – byli ministrowie rolnictwa, Marek Zagórski – prezes Krajowej Grupy Spożywczej, Mariusz Olejnik – prezes Spółdzielni Grup „Polski Rzepak i Zboża” z Opola.

Na jubileusz – redakcja Agrokonsument.pl / Agro Creative Agency & Media przygotowały film z sylwetkami „ojców założycieli” oraz książkę o historii zrzeszenia. Jej autorem jest dr Piotr Łuczak. Jako dziennikarz towarzyszy „Roli” od samego początku.

 

Eksport żywności z Polski bije rekordy

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: