09 - 07 - 2024
Fot. K. Mielicki

Minister Siekierski w Wielkopolsce: „co złego – to nie my”!

Czesław Siekierski, minister rolnictwa, odwiedził Wielkopolskę i spotkał się z rolnikami. Na wszelki sposób chciał udobruchać rolników. Wie, ile od nich zależy. Zwłaszcza w krajowej… polityce.

 

– Moi poprzednicy nie prowadzili poważnych rozmów z rolnikami. Zmiany zgłaszane przez samorząd rolniczy do Wspólnej Polityki Rolnej nie były wcześniej uwzględniane, co uznaję za błąd poprzedniej kadencji rządu. Obecnie resorcie jesteśmy nastawieni na wysłuchanie przedstawicieli społeczności rolniczej – zaznaczył dr Czesław Siekierski, minister rolnictwa podczas niedawnej wizyty w Poznaniu.

 

Rolnictwo 5.0 czy 4.0? Bez sztucznej inteligencji się nie da

 

Dyskusja zatoczyła szerokie kręgi. Omówiono m.in.:

  • temat konkurencyjności polskiego rolnictwa na te rolnictwa ukraińskiego,
  • projekt zapisów zapowiadających ograniczenie stosowania antybiotyków w produkcji mięsnej,
  • problem niemalejącej biurokracji i trudności z nią związanych,
  • wątpliwości związanych z Zielonym Ładem,
  • postulaty wprowadzenia cen minimalnych oraz problemy demograficzne współczesnej polskiej wsi.

 

Cła zaporowe na zboża ze Wschodu od 1 lipca

 

Za winy odpowiada sam-wiesz-kto

 

W kontekście prywatyzacji sektora rolniczego z ust ministra padła prośba, by nie obciążać obecnego resortu „za nieswoje grzechy”. Cytując ministra:  „(…) nawet jak nie rządzimy, to pretensje są do PSL.”

Ze strony środowiska rolniczego padło wiele argumentów, również w formie zarzutów dotyczących działań w Parlamencie Europejskim.

Minister zaznaczył, że oczekiwania rolników idą bardzo daleko. Założenia Zielonego Ładu mogą być nieporównywalnie różnie wdrażane w poszczególnych krajach UE.

Siekierski obiecał, że będzie walczył z przerostem liczby kontroli w gospodarstwach. Rolnikowi wszak należy się szacunek. W opinii ministra należy też zmniejszyć liczbę obciążeń legislacyjnych, by rolnik mógł dbać o dobrostan zwierząt i roślin włącznie ze środowiskiem naturalnym.

Minister podkreślał, że pewnych zmian, również w obrębie Zielonego Ładu nie można zrobić na skróty. Zaapelował o wsparcie resortu przez środowisko rolnicze.

 

Spotkanie z szefem resortu rolnego zorganizowała Wielkopolska Izba Rolnicza 4 lipca br. w auli Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu.

 

Väderstad: większa pojemność BioDrill dla siewników Rapid 300-400C/S

Krzysztof Mielicki
Dziennikarz redakcji Agrokonsument.pl    
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: