05 - 04 - 2022
Fot. Pixabay

Soja tanieje, rzepak drożeje

Zeszły tydzień przyniósł stopniowe obniżenie cen soi, a wraz z tym oleistych. Spadły ceny na CBOT Chicago i Matif w Europie.

 

W ostatnim tygodniu marca br., ceny soi na giełdzie CBOT spadły. To siła oddziaływania ostatniego raportu USDA, dotyczącego deklaracji zasiewów przez amerykańskich farmerów. Okazuje się bowiem, że plantatorzy za oceanem planują zasiać rekordowo duży areał soi.

 

Przez załamanie dostaw słonecznika z Ukrainy nasiona oleiste stały się bardziej atrakcyjne w produkcji.

 

 

Ukraina, jej rolnictwo i żywność: wstrząsający raport FAO

 

 

Soja na CBOT Chicago

 

Wycena kontraktu soi na giełdzie w Chicago w najbliższym terminie – maj 2022: 581,50 USD/t. To o 7,5% niżej, niż przed tygodniem.

Cena soi z terminem realizacji w lipcu 2022 spadła o 7,2% i wyniosła 575,63 USD/t.

 

Rzepak na Matif

 

Notowane spore osłabienie cen innych surowców oleistych, a także cen ropy naftowej na giełdach światowych wywierało presję na ceny rzepaku ze starych zbiorów na giełdzie paryskiej.

 

Cena rzepaku w dniu 1 kwietnia br. w kontrakcie najbliższym na maj 2022 wyniosła 946,75 EUR/t i była o 2,3% niższa w porównaniu do ceny przed tygodniem.

 

Wzrosły natomiast ceny w kontraktach na nowe zbiory. To efekt obaw o wystąpienie przymrozków w regionach uprawy rzepaku ozimego w Europie.

Dlatego cena rzepaku w kontrakcie sierpniowym 2022 wyniosła 795,50 EUR/t i była o 2,1% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem.

 

Opr. na podstawie Izby Zbożowo-Paszowej

 

 

Rażąca niewdzięczność: odwołanie darowizny gospodarstwa rolnego

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: