16 - 03 - 2023
Fot. firmowe

O wyzwaniach wsi na Europejskim Forum Rolniczym

Przed nami najważniejsze wydarzenie w branży rolno-spożywczej. To V Europejskie Forum Rolnicze z udziałem przedstawicieli europejskiej i polskiej sceny agrarnej. Odbędzie się ono w dniach 22-23 marca w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa.

 

 

W Jasionce niedługo ruszy piąta edycja Europejskiego Forum Rolniczego.  Tegoroczne spotkanie będzie skupione wokół trzech głównych debat poświęconych odpowiednio:

  • kształtowaniu polityki regionalnej Polski,
  • przyszłości rolnictwa europejskiego,
  • oczekiwaniom polskich rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

 

Oś programu stanowić będą debaty odbywające się na głównej scenie obiektu G2A Arena. W debacie poświęconej przyszłości rolnictwa na Starym Kontynencie wezmą udział m.in. Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i Miroslav Skřivánek,  świeżo mianowany zastępca ministra rolnictwa Czech.

Głos w dyskusji zabierze także Wolfgang Burtscher, dyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI) w Komisji Europejskiej.

 

Czy na talerz polskiego konsumenta trafią owady jadalne?

 

Spotkanie europejskich ministrów

 

Europejskie Forum Rolnicze to także przestrzeń do debaty między samorządowcami. W debacie poświęconej kształtowaniu polityki regionalnej wystąpi między innymi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

 

W dyskusji wezmą też udział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Punktem wyjścia do debaty będą wyniki cyklicznego raportu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) – Monitoring Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stanowi on próbę oceny zmian zachodzących w obszarach wiejskich na przestrzeni ostatnich lat wraz z oceną efektywności prowadzonych polityk regionalnych.

 

Nie mamy planety B, czyli Global Forum for Food and Agriculture, Berlin

 

Nie zabraknie również paneli eksperckich, gdzie toczyć się będą dyskusje dotyczące upraw czy działań o charakterze prośrodowiskowym. Specjaliści spróbują opowiedzieć między innymi o tym, jak nowoczesne technologie zmieniają wieś i rolnictwo. Poruszana będzie kwestia gospodarki wodnej w obliczu zmieniającego się klimatu.

Ciekawie zapowiadają się także debaty poświęcone biopreparatom w procesie uprawy roślin czy systemowi ubezpieczeń rolnych.

Nagrody dla innowacyjnych rolników Podczas Europejskiego Forum Rolniczego zostaną wręczone nagrody w konkursie „Innowacyjny Rolnik”, w którym nagradzani są rolnicy prowadzący nowatorskie gospodarstwa. Przyznana zostanie również Nagroda im. Józefa Ślisza dla osoby lub instytucji, która wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem w propagowaniu postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzeniu wartości chrześcijańskich oraz wspiera szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

 

EFR to oprócz dyskusji i debat wydarzenie targowe służące poznaniu najnowszych rozwiązań, a także narzędzi dedykowanych podnoszeniu jakości produkcji rolnej, jak również wspierających innowacje w rolnictwie oraz wymianę handlową w obszarze rolno-spożywczym.

Szczegółowy program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny znajduje się na oficjalnej stronie – kliknij tutaj.

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Redakcja Agrokonsument.pl objęła wydarzenie patronatem prasowym.

 

Po co rolnikowi teledetekcja satelitarna?

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: