Wydajny kultywator z możliwością nabudowy systemu nawożenia, to Terria plus Amico F. Rozbudowana funkcja kultywatora polega na tym, że do każdego zęba mocowany jest aplikator. Ma on formę komory z wyjściem dla przewodu elastycznego.
Na ramie kultywatora znajduje się rozdzielacz, który jest połączony wężami elastycznymi z każdym aplikatorem.
Na przednim TUZ ciągnika zawiesza się zbiornik na nawóz Amico F. Ma on pojemności 1700 lub 2400 l. Pod nim znajduje się napędzany elektrycznie dozownik.
Nawóz z 1 lub 2 aparatów (opcja) dozujących jest transportowany pneumatycznie jedną rurą elastyczną o dużej średnicy do rozdzielacza, a następnie do każdego aplikatora na redlicach.
Punkt wylotu nawozu można ustawić ręcznie poprzez odpowiednie ustawienie kierownic przepływu w aplikatorach.
Łącznie można ustawić trzy sposoby (głębokości) odkładania nawozu:
Sposób na ekoschematy: kultywator Terria z możliwością podsiewu i nawożenia
W czasie jazdy podawany z aplikatora nawóz jest intensywnie mieszany w górnej warstwie gleby, co zapobiega stratom emisyjnym. W układzie mieszanym można dobierać dawki w zależności od potrzeb rośliny i zasobności gleby w profilu uprawnym.
W dozowaniu dolnym eliminuje się niedobory składników odżywczych w niższych warstwach gleby. To prowokuje szybszy rozwój korzeni w głąb gleby, gdzie zwykle do dyspozycji jest więcej wilgoci. Istotą rozwiązania jest precyzyjne umieszczanie nawozów w glebie za jednym przejazdem równolegle z mechaniczną uprawą.
Sterowanie dawką nawozu odbywa się komputerowo w oparciu o standardowy interfejs ISOBUS ciągnika lub na interfejsie dedykowanym, z czujnikiem radarowym prędkości umieszczonym na agregacie. W obu przypadkach urządzenie może współpracować z systemem mapowania pól i GPS, co spełnia wszelkie wymogi dawkowania nawozu w ramach rolnictwa precyzyjnego.
System podsiewu nawozów pozwala także na wysiew równoległy nawozów i nasion, np. poplonów w mulcz w pozycji górnej aplikatorów, na głębokość 0-5 cm.
W tym celu dobrze jest wybrać wersję zbiornika Amico F z dwoma aparatami dozującymi, gdzie zbiornik jest podzielony na dwa przedziały w proporcji 40/60:
Regulacja dawkowania nawozów i nasion w tym przypadku odbywa się niezależnie od siebie.
Czy gmina może wymuszać budowę kanalizacji bez odszkodowania?
Połączenie w jednym przejeździe systemów Terria i Amico kilku czynności uprawowych oraz precyzyjnej aplikacji nawozów i nasion zapewniają:
System Terria, poprzez swoją uniwersalność i dopracowanie techniczne, może zaspokajać różne potrzeby uprawowe gospodarstw rolnych w różnych warunkach glebowych.
Przypomnijmy, że Terria to rodzina trzy- i czterobelkowych kultywatorów, z szerokością od 4 do 6 m.
Użycie maszyn systemu Terria umożliwi w gospodarstwie realizację norm dobrej praktyki rolniczej (GAEC) obowiązujących od stycznia 2023 r. w zakresie Krajowego Planu Strategicznego:
Idzie tu o utrzymanie okrywy ochronnej gleby w okresie od dnia 1 listopada do dnia 15 lutego na co najmniej 80% GO w gospodarstwie poprzez mulcz, resztki pożniwne, ściernisko, okrywę roślinną.
Niezależnie od norm GAEC, użycie maszyn z grupy Terria pozwoli na realizację ekoschematów w KPS 2023-2027, przykładowo:
Opr. na podstawie materiałów Poettinger
Dopłaty z ARiMR: dlaczego trzeba poprawić Krajowy Plan Strategiczny?