18 - 10 - 2022
Fot. Pixabay

Krwawy bilans, czyli zapasy zbóż na świecie: Rosja zasypana pszenicą

Rosja ma najwyższe zapasy pszenicy od lat. Wątpliwa to satysfakcja, bo okupiona krwawą wojną na Ukrainie. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Chociaż ceny pszenicy spadły z najwyższego poziomu na początku tego roku, światowe ceny tego ziarna pozostają na wysokim poziomie. Odzwierciedlają zarówno niepewność na rynku, wynikającą wojny na Ukrainie i ciągłego spadku zapasów kilku głównych eksporterów.

 

Ile zboża w USA i Rosji?

 

Amerykański resort rolny prognozuje, że zapasy światowych eksporterów spadną w tym sezonie do najniższego poziomu od 2012/13 roku.

Stany Zjednoczone mają stosunkowo większe możliwości magazynowe w porównaniu z innymi krajami nastawionymi na eksport. Jednak ich zapasy będą najniższe od sezonu 2007/08 roku!

 

Rosja jest drugim głównym eksporterem pszenicy, dla którego prognozuje się wzrost zapasów. Będą one najwyższe od… 30 lat! Kraj ten rozpoczął rok gospodarczy z wyjątkowo wysokimi zapasami ze względu na ograniczenia eksportowe. Należały do nich podatek eksportowy i kontyngenty eksportowe.

Początkowe tempo eksportu z Rosji było stosunkowo słabe, ale oczekuje się, że miesięczne ilości zbywanego ziarna będą rosły, ponieważ rosyjska pszenica ma konkurencyjną cenę. Przy dużych zapasach początkowych i ogromnych zbiorach, Rosja nadal będzie głównym światowym eksporterem pszenicy.

 

System ASG-EUPOS: od 2 września 2022 bez opłat

 

Ukraina pod zbożem, UE w potrzebie

 

Zapasy na Ukrainie wzrosły w sezonie 2021/22 z powodu blokady morskiej. Korytarz zbożowy umożliwił pewien eksport pszenicy przez porty morskie. Wyjechało ok. 2 mln ton. Przy zmniejszonej produkcji, zapasy ukraińskie są prognozowane jako niższe, ale wciąż powyżej poziomów historycznych.

 

W związku z suszą, Unia Europejska spodziewa się najmniejszych zbiorów kukurydzy od sezonu 2007/08. Szacunkowy spadek produkcji ma wynieść o 21% mniej, w stosunku do roku poprzedniego. Mocno rośnie import tego ziarna. Rosną zakupy nie tylko w Brazylii, ale także z Ukrainy poprzez korytarz zbożowy w rejonie Morza Czarnego.

 

Unia Europejska zwykle też sama sprzedaje sporo swej kukurydzy. Jednak najważniejszy gracz w jej zespole – Rumunia, odnotowała znaczny spadek produkcji tego ziarna. To wszystko powoduje, że ceny kukurydzy w Europie będą wysokie.

 

Depresja u rolnika: jak ją rozpoznać?

 

 

Jęczmień i pszenica w UE

 

Produkcja jęczmienia i pszenicy w UE również spadły w stosunku do roku poprzedniego, choć nie tak drastycznie, jak w przypadku kukurydzy. Oczekuje się, że te dwa gatunki w niewielkim tylko stopniu złagodzą wpływ niższych krajowych dostaw kukurydzy jako ziarna paszowego.

Konkurencja zagraniczna nie pozostaje też ślepa na to, że UE boryka się z poważnym ogniskiem wysoce wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), która doprowadziła już do wybicia około 50 milionów ptaków. Może rzutować to na gospodarkę ziarnem i uwolnić pewne jego nadwyżki na eksport.

Natomiast wciąż rosnące restrykcje środowiskowe oraz wyższe koszty paszy i energii mogą spowodować redukcję pogłowia wołowiny i wieprzowiny w Unii Europejskiej.

 

Opr. na podst. USDA

 

Energia dla rolnictwa najwyższym priorytetem. Rolnicy żywią nas!

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: