01 - 05 - 2022
Fot. Pixabay

Ziemniaki: produkcja i spożycie w Polsce

Ziemniak, pyra, kartofel. Polska jest sporym producentem bulw. Agrokonsument.pl podaje wyniki produkcyjne i spożycie za 2021 r.

 

W dyskusji nad bezpieczeństwem żywnościowym najczęściej przytacza się dane dotyczące ziarna. W Agrokonsument.pl pisaliśmy o produkcji zbóż podstawowych i kukurydzy, a także o oleistych. Teraz czas na… ziemniaki.

Dlaczego? Bo w Polsce zjada się o 50% więcej bulw niż w innych krajach UE:

 

  • emeryci/renciści spożywają u nas 4,23 kg/osoba/mc;
  • rolnicy – 3,76 kg/os./mc;
  • pracujący na etacie – 2,61 kg/os./mc;
  • pracujący na własny rachunek – 2,11 kg/os/mc.

 

 

Polska: ile zbóż, kukurydzy i rzepaku?

 

 

Wyniki spożycia ziemniaka w Polsce za 2020 i 2021 r. były zachwiane mocną redukcją konsumpcji przez nie działającą branżę gastronomiczną z powodu pandemii.

W 2022 r. dane co do konsumpcji ziemniaków w Polsce będą z pewnością zmienione, ponieważ dla Ukraińców, którzy zagościli u nas w związku z wojną, ziemniak jest ważnym składnikiem menu.

 

Produkcja ziemniaka wg ARiMR

 

W Polsce powierzchnia uprawy ziemniaków, według szacunków GUS wyniosła w 2021 r. ok. 204,3 tys. ha. Jeśli uwzględnimy uprawy przydomowe, za 2021 r. areał łączny w kraju może nawet sięgnąć 230 tys. ha.

Profesjonalna powierzchnia ziemniaka w Polsce najlepiej jest zobrazowana danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tu spływają deklaracje rolników ws płatności bezpośrednich.

 

Wg tego źródła w 2020 r. w Polsce ziemniaki zajmowały 185 770 ha. Rok później 203 880 ha.

Najwięcej ziemniaków uprawa się w Wielkopolsce – 29 tys. ha. Na drugim miejscu jest woj. łódzkie – 24 tys. ha, a na trzecim woj. mazowieckie – 22 tys. ha.

 

Zbiory ziemniaka w Polsce i UE

 

Zbiory ziemniaka w 2021 r. w Polsce wyniosły ok. 7,40 mln ton i były o 0,60 mln ton mniejsze niż w 2020 r.

W całej UE zbiera się ok. 51,8 mln ton bulw, a największymi producentami są  Belgia, Francja, Holandia i Niemcy. W całej UE-27 areał uprawy ziemniaków w 2021 r. wyniósł 1,51 mln ha i był o 1,9% mniejszy niż w roku poprzednim.

 

 

Czy komornik może zająć dopłaty bezpośrednie?

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: