Można uspokoić dzierżawcę, bo śmierć osoby oddającej nieruchomość rolną w dzierżawę nie powoduje rozwiązania umowy. Mowa jest o sytuacji, w której umowa:
Wtedy spadkobiercy zmarłej wydzierżawiającej osoby nie mają podstaw prawnych do wypowiedzenia umowy. Sam zgon osoby wydzierżawiającej nie powoduje wygaśnięcia dzierżawy.
Dzierżawa jako stosunek zobowiązaniowy wchodzi w skład spadku i wiąże spadkobierców. Innymi słowy, spadkobiercy wchodząc na miejsce zmarłego właściciela, nabywają te same prawa i obowiązki z tytułu umowy dzierżawy, co osoba zmarła.
Problem może pojawić się, gdy jest kilku spadkobierców i nie wiadomo komu uiszczać czynsz dzierżawny.
W nowej sytuacji prawnej, w której znalazł się nasz rolnik dzierżawiący grunt, musi wziąć inicjatywę w swe ręce. Musi wysłać pismo do znanych spadkobierców, aby w określonym terminie podali, kto jest uprawniony do spadku i ewentualnie przedłożyli kopię postanowienia sądu o dziedziczeniu lub odpowiednie zaświadczenie od notariusza.
Jeżeli sprawa spadkowa jest w toku i nie ma pewności, komu należy się czynsz dzierżawny, to wówczas dzierżawca winien wystąpić do sądu o umożliwienie złożenia czynszu do depozytu sądowego.
Opr. na podstawie artykułu „Dzierżawa gruntu będącego przedmiotem spadku” autorstwa mec. Wojciecha Lignowskiego, Wielkopolska Izba Rolnicza
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.