Jest podwyżka. Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. uzgodniła z Zarządem Spółki podwyższenie ceny za buraki kontraktowane. Ustalenie obowiązuje na rok gospodarczy 2022/2023:
Niemieckie koncerny Suedzucker, Pfeifer&Langen i Nordzucker jeszcze nie podały swych stawek.
Kampania cukrownicza 2022 rozpoczęta: Krajowa Grupa Spożywcza z szansą na rekord
Na kwotę 50 euro za tonę korzeni składają się:
Aktualna cena za buraki nadwyżkowe to 120 zł netto za tonę.
Konkurencja KGS kusi plantatorów przejęciem nadwyżek za 190-200 zł/t. Dlatego ostateczny poziom ceny buraków nadwyżkowych w KGS zostanie ustalony na kolejnym spotkaniu pod koniec miesiąca.
Dodajmy, że tylko „Polski Cukier” wypłacił swym plantatorom premię za założenie plantacji na ten rok w kwocie 1000 zł/ha. Pozostałe trzy koncerny obecne w Polsce podobnej zachęty nie zastosowały.
Jak zerwać niekorzystną dla siebie umowę kontraktacji? Cz. 1
W kampanii 2022/2023 obowiązywał będzie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych. To pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych.
Plantatorzy współpracujący z Krajową Grupą Spożywczą S.A. poza stawką za dostarczony surowiec, mogą także liczyć na szereg działań wspierających ze strony swych cukrowni.
Można tu wymienić:
Ten ostatni mechanizm pozwala uzyskać wsparcie w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników.
Opr. na podstawie informacji prasowych KGS S.A.