14 - 01 - 2022
Fot. Claas

Puchar Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym od Agrocom i Claas

Pierwsza edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym już rozstrzygnięta. Organizatorzy: 365FarmNet, Agrocom Polska, Michelin i Claas gratulują wygranym!

 

Świat pędzi do przodu. Trzeba cały czas śledzić wszelkie nowinki techniczne i technologiczne. Również w rolnictwie. Coraz częściej w pracy w gospodarstwie i jego zarządzaniu wykorzystywane są najnowsze osiągnięcia nauki i techniki:

 

  • stosowanie dronów do mapowania pól,
  • obrazy satelitarne i sygnał GPS do prowadzenia równoległego,
  • precyzyjne siewy i nawożenie,
  • automatyzacja zarządzania pracą w gospodarstwie.

 

Wyliczać można jeszcze wiele. A wszystko po to, aby optymalizować produkcję. Chodzi o zmniejszenie kosztów, zwiększenie plonu i jakości.

 

Cel: Puchar Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym

 

Przed młodymi rolnikami wiele wyzwań. Już w szkole powinni oni uczyć się w teorii i praktyce rozwiązań rolnictwa precyzyjnego. Chcąc im w tym pomóc, firma 365FarmNet oraz Agrocom Polska wraz z partnerami: Michelin i Claas, zorganizowali pierwszy Puchar Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym.

 

– Głównym celem tego konkursu jest promowanie rolnictwa precyzyjnego oraz związanych z nim nowoczesnych rozwiązań – zaznacza Piotr Dziamski z Claas Polska.

 

– Najbardziej cieszy nas niezwykle ciepły odbiór naszego Pucharu przez uczniów i ich opiekunów, nauczycieli przedmiotów zawodowych, dyrekcji szkół. To daje nam motywację do dalszej pracy i rozwijania tego prestiżowego konkursu. Bardzo dobrze nasz pomysł został też przyjęty przez ministerstwo rolnictwa, które przyznało patronat. Trzeba przyznać, że finalnie pierwsza edycja udała się znakomicie, wręcz przerosła nasze oczekiwania – mówi dr Jerzy Koronczok z firmy Agrocom Polska.

 

Do udziału w pierwszej edycji konkursu zarejestrowało się 120 szkół. Analiza aktywności uczestników wykazała, że w webinarach brało udział nawet ponad 1 tys. uczestników, a w testach kompetencji – ok. 1,5 tys. uczniów.

– Poziom trudności pytań był różny. Zdarzały się łatwiejsze, z którymi uczniowie świetnie sobie radzili, ale były też takie, które nastręczały im więcej trudności. Staraliśmy się jednak, aby nie wykraczały one poza tematy poruszane podczas webinarów. Jeśli więc uczestnik wziął udział w lekcjach poprzedzających test i był podczas nich uważny, to nie powinien był mieć dużych problemów z wypełnieniem testu – zauważa Roman Bathelt. To młody ekspert 365FarmNet.

 

Każdy z kolejnych etapów był emocjonujący. Jedna ze szkół, która po pierwszej turze webinarów wypadła dość blado w klasyfikacji generalnej, w drugiej rundzie wyjątkowo się podciągnęła. Wszyscy jej uczniowie osiągnęli świetne wyniki w teście końcowym. Z kolei inna szkoła, która znajdowała się w czołówce po dwóch rundach, wyraźnie słabiej wypadła w trzeciej rundzie. W końcowym rozrachunku uplasowała się jednak w pierwszej dziesiątce szkół.

 

To cenna lekcja dla uczestników – aby nigdy się nie poddawać, ale też nie spocząć na laurach.

 

Zwycięzcy Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym

 

Po podsumowaniu wyników ze wszystkich trzech rund, wyłonione zostały zwycięskie szkoły.

 

Pierwsze miejsce w Pucharze Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym 2021 zajął Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu

 

Drugie miejsce – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku

 

Trzecie miejsce – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej

 

Dla laureatów Pucharu Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym – dziesięciu uczniów z najlepszymi wynikami, czekały nagrody rzeczowe. Wśród nich: kamera GoPro, smartwatch Garmin czy dron DJI.

 

Trzy tury Pucharu

 

Pierwsza edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym została rozegrana w trzech turach, kolejno w październiku, listopadzie i grudniu 2021. Każda tura rozpoczynała się serią webinarów tematycznych, przeprowadzanych przez ekspertów, a kończyła się testem końcowym. Ostatnia, grudniowa – finałowym.

 

W Pucharze mogła wziąć udział każda szkoła o profilu rolniczym lub mająca klasę o takim właśnie profilu. Warunkiem było, aby z jednej szkoły zarejestrowało się minimum 6 uczniów, maksymalnie – bez ograniczeń. Z każdej rundy do końcowej klasyfikacji wliczało się jednak tylko 6 najlepszych wyników uczniów z każdej szkoły.

 

Opr. na postawie materiałów prasowych Claas

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: