21 - 06 - 2022
Fot. Pixabay

Jabłka i gruszki: kto trzęsie światowym rynkiem tych owoców?

Jabłko czy gruszka są tak u nas popularne, że nie dostrzegamy, jak ważnym światowym producentem tych owoców jest Polska. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

Największym producentem jabłek są Chiny (45 mln t) i Unia Europejska (11,9 mln t). Polska produkuje ok. 4 mln t tych owoców rocznie, podobnie jak USA czy Turcja.

 

 

New Holland, John Deere i Kubota: pierwsza trójka w maju 2022

 

 

Unia największy eksporter jabłek

 

 

Okazuje się, że w świat najwięcej jabłek wysyłają: UE – 1,07 mln t i Chiny 1,03 mln t. Na na dalszych miejscach są Iran (0,9 mln t), USA (0,7 mln t).

Łącznie na eksport trafia 6,5 mln t jabłek z rocznej światowej produkcji sięgającej 81,5 mln t. Dodajmy, że światowa produkcja tych owoców stopniowo rośnie. Jeszcze pięć lat temu było to 75 mln t.

 

Szacuje się, że produkcja jabłek w UE pozostanie na niemal niezmienionym poziomie w br. Straty spowodowane wiosennymi przymrozkami we Włoszech i Francji zostaną zrównoważone przez wzrost produkcji u wiodących producentów – Polski, Hiszpanii i Węgier. Chiny natomiast zbiorą 1 mln ton owoców więcej, dzięki nowym nasadzeniom wchodzącym do produkcji.

 

 

Komisja Europejska dopuszcza GMO: soja BASF i rzepak Pioneer

 

Świeże gruszki z Chin i UE

 

Łącznie na świecie produkuje się 23,5 mln t świeżych gruszek. Najwięcej w Chinach – 18 mln t oraz UE – 1,7 mln t. Pozostałe kraje zbierają na poziomie kilkuset tys. ton tych owoców rocznie.

Jednak ze światowej produkcji gruszek tylko 1,7 mln t trafia na eksport. Chińczycy, choć zbierają ich najwięcej – przejadają je. Na eksport sprzedają zaledwie 0,5 mln t.

 

UE jest drugim światowym eksporterem gruszek – 0,3 mln t. Zaraz po Wspólnocie dalsze miejsca w eksporcie mają Argentyna czy Afryka Południowa ze sprzedażą po 0,26 mln t gruszek rocznie.

W br. światowa produkcja gruszek wzrośnie o ponad 0,9 tys. ton dzięki Chinom. Dostawy unijnych grusze spadną o ponad 25%, ponieważ śnieg, mróz i niskie temperatury wpłynęły na uprawy w kilku państwach członkowskich będących głównymi producentami, zwłaszcza we Włoszech i Francji.

 

Opr. na podstawie USDA

 

 

Ile kosztuje przekazanie gospodarstwa rolnego?

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: