29 - 06 - 2022
Fot. Claas

Claas Trion 660: kombajn cudownie uniwersalny

Seria kombajnów Trion marki Claas została stworzona z myślą o różnych gospodarstwach. Od małych rodzinnych – po duże wielkoobszarowe oraz firmy usługowe. Oto raport z pracy w Agrokonsument.pl

 

Kombajn serii Claas Trion można skonfigurować na wiele sposobów, według potrzeb danego gospodarstwa. Może to być maszyna bardzo prosta, pod zboże, ale można również ją przygotować do kukurydzy, trawy czy soi.

 

Dostępne są także różne systemy omłotowo-separujące oraz różne warianty podwozia w tym gąsienicowe. Maszynę sprawdził w praktyce Grzegorz Bardowski z Uniejowic.

 

 

Rzepak, słonecznik, soja: pełne magazyny, dobre prognozy – ceny już tylko w dół?

 

Sama prawda o Trion Claas

 

– Znam dobrze kombajny Claas. Pracowałem na Lexionach i Tucano. W maszynie serii Trion od razu zauważyłem dużą, przestronną i dobrze wyposażoną kabinę. Oferuje ona dużo miejsca zwłaszcza w obszarze głowy i stóp. W opcji jest obustronnie obracany o 30 stopni fotel skórzany. Dostępne są także podnóżki, które pozwalają operatorowi na zajęcie komfortowej pozycji siedzącej – Bardowski.

Pan Grzegorz jest trzecim pokoleniem na tym rodzinnym gospodarstwie.

 

– Zaczynał dziadek od 7 hektarów, a obecnie mamy 130. Uprawiamy głównie pszenicę, rzepak, jęczmień browarny, kukurydzę i buraki cukrowe – mówi nasz bohater.

W Uniejowicach model 660 musiał zmierzyć się między innymi ze stanowiącą w opinii gospodarza spore wyzwanie kukurydzą, która w trakcie ostatnich tygodni została dość mocno uszkodzona przez wiatr czy zwierzynę. Efekty zbiorów bardzo pozytywnie zaskoczyły. Trion osiągnął bardzo dobre rezultaty z małą ilością uszkodzonych ziaren i niskim poziomem strat.

 

Jest to możliwe dzięki technologii omłotu APS w połączeniu z systemem czyszczenia Jetstream, dużym zbiornikiem ziarna i wysoką prędkością wyładunku.

 

Dodatkowo prosty, wydajny układ napędowy w połączeniu z inteligentną technologią silnika z systemem Dynamic Power zapewnia niskie zużycie paliwa.

 

 

FILM: Automaty w parku maszynowym Riela Polska

 

 

Przezbrajanie bez dodatkowych narzędzi

 

Podczas użytkowania modelu Claas Trion 660 elastyczność szybkiego dostosowania do zbioru różnych rodzajów roślin nie uszła uwadze także właścicielowi gospodarstwa, który jako jedną z głównych zalet kombajnu wskazał łatwą adaptację ustawień do różnych potrzeb.

 

Należy tutaj wspomnieć, że nowa seria została zaprojektowana tak, by przezbrojenie do wykonania innych zadań było proste. Odbywa się szybko i bez potrzeby użycia wielu narzędzi. Do dyspozycji jest kilka typów i szerokości przyrządów żniwnych do 12 m lub do 12 rzędów. Należą do nich przyrządy żniwne ze ślimakiem Cerio, Vario, Convio (z taśmą) oraz przyrządy żniwne składane.

 

W szczególności do zbioru upraw rosnących blisko podłoża, takich jak groch czy soja, do wyboru jest seria Malex ze ślimakiem wciągającym oraz taśmowy Convio Flex, oba z elastycznym stołem. Z kolei do kukurydzy na ziarno można użyć zrywacze Corio i Corio Conspeed.

Ważne jest to, że dzięki automatycznemu rozpoznawaniu przyrządu roboczego maszyna zawsze wie, jaki zespół żniwny jest zamontowany.

 

Rolnictwo precyzyjne: sposób na drożejące nawozy

 

Cebis, Cemos i Cmotion

 

Systemy przepływu materiału maszyny można precyzyjnie dostosować do łanów i rodzajów roślin. Dostępnych jest bardzo dużo opcji, począwszy od kanału wciągającego, przez system omłotu i oddzielanie finalne, aż po zarządzanie słomą. Ponadto:

 

  • szyba przednia i boczne szyby oraz węższe słupki zapewniają doskonałą widoczność na przyrząd roboczy i otoczenie;
  • 12-calowy terminal Cebis z wyświetlaczem HD o wysokiej rozdzielczości i dużym kontraście gwarantuje czytelność w każdych warunkach pracy i oferuje trzy indywidualnie regulowane główne obszary wyświetlania;
  • Cemos Dialog i Cemos Automatic są teraz w terminalu Cebis – możliwa jest obsługa dotykowa lub za pomocą pokrętła/przycisku;
  • wszystkich ustawień zespołu młócącego i czyszczenia można dokonywać za pomocą przycisków bezpośredniego dostępu znajdujących się w prawej części podłokietnika;
  • położenie terminala Cebis i podłokietnika można ustawiać niezależnie od siebie do potrzeb operatora w celu zapewnienia optymalnej ergonomii;
  • joystick wielofunkcyjny Cmotion umożliwia operatorowi stałą kontrolę nad najważniejszymi funkcjami w celu szybkiego reagowania i może zapamiętać aż do siedmiu indywidualnych ustawień;
  • maszyna jest bogato wyposażona w zewnętrzne oświetlenie LED.

Trion dla rolnika

 

W modelu Trion na młocarni, po obu stronach maszyny znajdują się duże otwory konserwacyjne. Wokół skrzyni sitowej, rotorów i zbiornika ziarna znajduje się również wystarczająca ilość wolnego miejsca dla przeprowadzenia wszystkich czynności związanych z czyszczeniem.

 

– Można stwierdzić, że Trion jest bardzo dobrze przemyślany. Widać przemyślaną prostotę obsługi, przezbrajania i serwisu. A do tego dochodzi wygoda pod względem obsługowym. Posiada on bezpieczne stopnie, barierki, bardzo dobre oświetlenie serwisowe. Nawet punkty do smarowania wystawione są w jedno miejsce! – podkreśla Grzegorz Bardowski.

 

Rolnictwo precyzyjne a Puchar Polski

Dobre wyniki sprzedażowe Claas

 

Opr. na podstawie informacji prasowej Claas.

 

 

 

 

Komisja Europejska dopuszcza GMO: soja BASF i rzepak Pioneer

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: