25 - 01 - 2023
Fot. P. Łuczak, Agrokonsument.pl

Seminarium u Z. Kaszuby: kwalifikowane nasiona, biopreparaty zamiast chemii i nowa WPR od 2023

Jakie znaczenie dla plonowania ma elitarność materiału siewnego? Czy biopreparaty zastąpią chemiczną ochron roślin? Co ze Wspólną Polityką Rolną 2023. Oto relacja ze spotkania u Zbyszka Kaszuby. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Co w największy sposób wpływa na plonowanie rośliny uprawnej? Nawozy? Chemia? A może uprawiona gleba? Okazuje się, że to predyspozycje genetyczne danej odmiany w 70% decydują o plonie. Oczywiście, w sprzyjających warunkach wilgotnościowych i temperaturowych.

Tego rodzaju ciekawostek można było się dowiedzieć na szkoleniu, które zorganizował Zbigniew Kaszuba, znany wielu naszym czytelnikom.

Prelegentami na spotkaniu byli m.in.:

  • prof. Zuzanna Sawinska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu;
  • dr Dariusz Majchrzycki – Danko Hodowla Roślin;
  • dr Jerzy Plewa, były wiceminister rolnictwa RP i były szef DG Agri Komisji Europejskiej.

 

Ochrona węgla w glebie, czyli gospodarka próchnicą

 

Dobry korzeń, dobry plon

 

Kto nie wierzy, że to genotyp decyduje o plonie, niech przyjmie do wiadomości, że w latach 70. ubiegłego wieku pszenica dawała średnio w Polsce 4,6 t/ha, a obecnie to ok. 9 ton/ha.

Tego rodzaju postęp w średnich plonach to efekt stosowania kwalifikowanego materiału siewnego.

Wśród wielu pożądanych cech, jakie powinna mieć dobra odmiana, rolnicy wymieniają zimotrwałość. Okazuje się, że przy obecnym przebiegu zim to mniej istotne. Teraz odmiana powinna nie wylegać, mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy, być gotową na przetrwanie suszy i posiadać zdolność regeneracji po okresowym uśpieniu w wyniku suszy.

Jednak najlepsza odmiana nie urośnie, gdy nie będzie mieć wody. Jej braki są coraz bardziej odczuwalne.

Specjaliści biją na alarm: gleby nie powinno się non stop przewracać; zalecana jest konserwująca uprawa roli – kliknij tutaj.

Dodatkowo kolejnym zmartwieniem producentów rolnych są postępujące ograniczenia prawne ich pracy. Komisja Europejska w dokumencie „Od pola do stołu przewiduje, że do 2030 roku zostaną wprowadzone następujące redukcje:

 

  • pestycydów – o 50%;
  • antybiotyków dla zwierząt – o 50%;
  • zużycie nawozów sztucznych o 20%;
  • powiększenie areału gruntów ekologicznych w UE do 25%.

 

Redukcja substancji aktywnych dla rolnictwa jest faktem. Dr Zuzanna Sawinska pocieszała jednak, że wiele patogenów da się zwalczać biologicznymi preparatami, ale to wyższy poziom rolnictwa.

 

O ekoschematach i nowej WPR napiszemy w kolejnym materiale, relacjonując wystąpienie dr J. Plewy.

 

Väderstad i nowy agregat Carrier XT 425-625

dr Piotr Łuczak – Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i ekonomista.   Specjalizuje się w polityce i ekonomice rolnej.   Założyciel i redaktor naczelny serwisu Agrokonsument.pl należącego do Agro Creative Agency & Media. Szef redakcji Lidera Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Grupa MTP.   Pełnił funkcje redaktora naczelnego tytułów: Tygodnik Rolniczy, Profi– profesjonalna technika rolnicza i Agrarlexprawo dla rolnika. Najdłużej pracował w top agrar Polska, w tym także na stanowisku z-cy redaktora naczelnego.  
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: