26 - 01 - 2023
Fot. Agrokonsument.pl

Siew bezpośredni na ekoschematy: sprawdzone rozwiązania w ciągnikach

Siew bezpośredni jako jeden z typów uprawy konserwującej, wymaga odpowiedniego sprzętu. To jeden ze sposobów wstrzelenia się w ekoschematy nowej WPR. Czytaj w Agrokonsument.pl

 

 

Nikt już chyba nie kwestionuje tego, że tegoroczna ciepła zima, brak pokrywy śnieżnej w całym kraju – a zamiast tego wprost pora monsunowa – są dowodami na to, jak bardzo na naszych oczach zmienia się klimat.

Dla rolnika oznacza to, że trzeba zweryfikować dotychczasowe przyzwyczajenia w zakresie uprawy gleby. Sama orka – jak za dziadka czy ojca – już nie wystarczy.

Zachęca się do prowadzenia tzw. uprawy konserwującej gleby. To m.in. pozostawianie resztek roślinnych na powierzchni. Im więcej na niej ściółki, tym mniejsze przegrzewanie gleby, mniejsza erozja wietrzna i wodna.

 

Dodatkowo – zdaniem niektórych ekspertów – powinno się porzucić orkę, a nasiona wysiewać wprost w ściernisko i w mulcz. Do takiego typu siewu, czyli siewu bezpośredniego, nieodzowny jest specjalistyczny agregat siewny i mocny ciągnik.

A takie właśnie ciągniki z odpowiednim oprzyrządowaniem posiada wiele firm w swym parku maszynowym.

 

Rolnictwo precyzyjne CLAAS: sposób na drożejące środki produkcji

 

CTIC 2800 – szybka regulacja ciśnienia w ogumieniu

 

Uprawa konserwująca wymaga świadomej jazdy po glebie. Niewłaściwie dobrane ciśnienie w oponach niszczy glebę, rozpylając ją w czasie upałów, a wygniatając ją podczas pracy na zbyt mokrym podłożu.

W obu przypadkach mścić się to będzie brakiem właściwej struktury gleby, pogarszaniem jej chłonności i tendencją do erozji wietrznej czy spływu powierzchniowego wody – erozji wodnej.

Regulacja ciśnienia w ogumieniu jest rzadko stosowana w praktyce. Upuszczanie ciśnienia czy pompowanie kół zabiera cenny czas, a poza tym – trzeba się przy tym trochę pofatygować.

 

A co, gdyby zmianą ciśnienia sterować z kabiny? Takie życzenia spełniają się m.in. na sprzęcie Claas: wykona je CTIC 2800.

To urządzenie steruje kompresorem, połączonym z przewodami powietrznymi z ogumieniem ciągnika. Jak szybko działa CTIC 2800? Szybko! Zaledwie 1 minuta i 20 sekund wystarcza do wytworzenia ciśnienia od 0,8 do 1,8 bara dla opon 600/70 R28 i 710/70 R38.

Obsługa tego typu urządzenia ma miejsce na terminalu dotykowym Cebis lub ISOBUS. System pozwala szybko zmienić ciśnienie w kołach i przełączać je między polem a drogą. Wystarczy wcisnąć przycisk na klawiszach funkcyjnych w podłokietniku obsługowym lub na dźwigni obsługowej Cmotion.

Automat steruje też w komplecie ciśnieniem kół doczepianego sprzętu do ciągnika, czyli opryskiwaczami polowymi czy przyczepami. Duże ciągniki serii Axion 800 i 900 z Cemos mogą zintegrować sterowanie CTIC bezpośrednio z optymalizacją maszyny Cemos.

Umożliwia to po raz pierwszy inteligentne, dynamiczne dopasowanie ciśnienia w ogumieniu wewnętrznym w połączeniu z innymi parametrami, np. balastem i z uwzględnieniem danych rejestrowanych przez czujniki w ciągniku. Zmniejsza to poślizg kół, szkodliwy wpływ na podłoże i zużycie oleju napędowego oraz zwiększa wydajność powierzchniową.

 

Niewdzięczna córka, niedobry zięć: chcę rozwiązać umowę dożywocia

 

TERRA TRAC – duża moc, nieznaczne ugniatanie gleby

 

Bezkonkurencyjną maszyną, która w znikomy sposób oddziałuje destrukcyjne na glebę, jest Axion Terra Trac, zawieszonym na wózkach gąsienicowych. Zawieszenie maszyny ma 120-mm skok, a przyleganie do gleby pozwala uzyskanie dużej siły uciągu.

Aby zapewnić jeszcze bardziej wszechstronne i chroniące glebę użytkowanie, poza gąsienicami o szerokości 635 mm i 735 mm dostępne są dwa kolejne warianty ciągnika.

 

Dla pracy w uprawach rzędowych, na przykład przy nawożeniu organicznym lub pracach z pielnikami, Claas oferuje gąsienicę o szerokości 457 mm. Od jesieni 2021 r. dostępne są gąsienice o szerokości 890 mm, z którymi ciągnik Axion Terra Trac również nie przekroczy szerokości zewnętrznej 3 m.

Gąsienice szczególnie dobrze nadają się do stosowania na gruntach ornych i użytkach zielonych, tworząc jedynie minimalne koleiny. Dzięki aktywnemu sterowaniu gąsienicami, podczas wykonywania zakrętów nie dochodzi do zrywania wierzchniej warstwy gleby lub darni podczas ostrego skręcania.

Dodajmy, że ogumienie przednie tego ciągnika też może być obsługiwane aktywnym sterowaniem ciśnienia poprzez CTIC 2800.

 

Ochrona węgla w glebie, czyli gospodarka próchnicą

 

CEMOS – dyskretny doradca rolnika

 

Pewnie każdy z nas chciałby mieć swojego prywatnego doradcę, którego porady sprawdzają się w praktyce. Rolnicy i operatorzy maszyn mają już takiego pomocnika: to system Cemos stworzony przez Claas.

Montowany jest w kabinie ciągnika w postaci ekranu dotykowego i sprzęga wszystkie funkcje pracy maszyny. Jest jedynym na rynku samouczącym się programem, pomagając operatorowi szybko dobierać nastawy dla ciągnika, kultywatora czy pługa. Wspiera operatora w zakresie balastowania i ustawiania ciśnienia w oponach.

CEMOS sporządza przykładowe wartości dla wszystkich istotnych ustawień, np. silnika, przekładni i przyrządu roboczego. Dzięki temu można pracować zawsze z optymalną trakcją i ochroną podłoża. Z doświadczeń polowych wynika, że ten system pozwala uzyskać:

  • wydajność prac polowych większą o 11%;
  • mniejsze zużycie paliwa o 12%;
  • oszczędność ogumienia.

 

Dodatkowo pozwala szybko wykorzystać cały potencjał maszyny, wpływając na poprawę bilansu CO2 gospodarstwa.

 

Väderstad i nowy agregat Carrier XT 425-625

 

 

CEMIS 1200 – podręczna pamięć i zmienne dawki

 

Nie można mówić o konserwującej uprawie gleby, bez wiedzy o historii zmiany jej poszczególnych parametrów, w tym zasobności, plonowaniu itp. Pamięć tych zdarzeń obsługuje terminal Claas Cemis 1200.

Wprowadzony został on w 2021 w kombajnach Trion, a obecnie dostępny jest także dla serii Lexion, Jaguar i ciągników Claas. Oprócz sterowania jazdą automatyczną, system obsługuje dokumentację online, ISOBUS, zarządzanie zleceniami, automatyczne zamykanie sekcji i zmienne dawkowanie.

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas

 

Do 3 ton kukurydzy na godzinę: suszarnia porcjowa Riela Polska

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: