08 - 03 - 2024
Fot. firmowe

Ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny

Oto dotąd niepublikowane zestawienie wewnętrznych testów ciągników Claas: Axion 830 i Axion 870. Wyniki potwierdzają, że testowane ciągniki są nie tylko maszynami uniwersalnymi, ale też ekonomicznymi w pracach polowych. Agrokonsument.pl

 

Class przedstawia wynikami testów dla ciągników Axion 830 oraz 870, wykonanych w asyście ciągników innych marek – swoich rynkowych konkurentów. Celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Czy ciągnik uniwersalny może być też ekonomiczny”?

Uniwersalność maszyny w pracach rolniczych oznacza sprawne i komfortowe wykonywanie rozmaitych prac, w tym uprawowych, transportowych, utrzymaniowych, siewu, nawożenia, zabiegów ochrony.

Ekonomika to wiedza o efektach wykonywanej pracy i ponoszonych kosztach, w celu uzyskania jak największych efektów. W naszym kontekście określane będzie zużycie paliwa na jednostkę wykonanej pracy, mierzonej powierzchnią lub czasem jej wykonywania.

Testowane ciągniki serii Axion 830 oraz Axion 870 miały więc do wykonania te same zadania. Traktory przed pracą zbalastowano, a skrzętnie mierzony czas pracy, spalanie i inne parametry pozwoliły zebrać rzetelne dane.

 

Wypas, moc i niskie spalanie: Claas Arion, ciągnik na ciężkie czasy

 

Wyniki dla Claas Axion 870 Cmatic

 

Najnowszy test wykonano wiosną 2023 r. w Niemczech. Axion 870 o mocy maks. z CPM 295 KM sprzęgnięto z:

  • kultywatorem o szerokości 4 m i głębokości pracy 25 cm, na działce ok. 41 ha, gleba odpowiadała ok. IV klasie bonitacji;
  • kultywatorem o szerokości 3 m i głębokością pracy 20 cm, na działce ok. 29 ha, gleba klasy IV.

 

Wyniki jednoznacznie pokazały niskie zużycie paliwa przez ciągnik Axion 870. W uprawie polowej zużywał 15,3 l/ha. Przy pracy drugim kultywatorem zużycie paliwa to 11,9 l/ha w ciągniku CLAAS.

Niskie spalanie zostało osiągnięte przy wydajności 3,13 ha/h dla pierwszej z prac oraz 3,62 ha/h dla drugiej pracy.

Rok wcześniej Axion 870 Cmatic pracował z:

  • kultywatorem o szerokości 5,7 m i głębokości pracy 20 cm, na działce ok. 16 ha, gleba klasy IV;
  • broną aktywną szerokości 6 m i głębokością pracy 10 cm, na działce ok. 10 ha, gleba klasy IV.

 

W tym teście zużycie paliwa w pracy z kultywatorem wynosiło 11 l/ha, przy wydajności 4,5 ha/h.

Podczas pracy z broną aktywną 8,8 l/ha i wydajność 4,2 ha/h.

 

 

Ukraina i jej rolnictwo: 93 agroholdingi pracują na 6,25 mln ha

 

Wyniki dla Axion 830 Cmatic

 

Dla Axion 830 Cmatic wykonano w 2022 r. podobny test, w którym ciągnik o mocy ok. 230 KM pracował z:

  • kultywatorem o szerokości 5,7 m i głębokości pracy 16 cm, na działce ok. 16 ha, gleba klasy IV;
  • broną aktywną szerokości 6 m i głębokością pracy 10 cm, na działce ok. 10 ha, gleba klasy IV.

 

Jak więc widać, maszyny doczepianie, areał polowy i trasa do pokonania były te same, co w teście dla Axion 870 CM. Podczas tego testu maszyna 830 CM osiągnęła 8,1 l/ha w kultywatorowaniu przy wydajności 5,4 ha/h, a w bronowaniu średnio 8,7 l/ha i 4,2 ha/h.

 

Opinie klientów użytkujących ciągniki Claas serii Axion potwierdzają wyniki powyższych testów polowych. Oto przykłady.

 

#Łukasz Haase, z okolic Gdańska

– W naszym gospodarstwie od kilku lat korzystamy z serii Axion. Maszyny te są bardzo komfortowe i bezawaryjne. Mamy sprzęt różnych marek i widzimy, że ciągniki Claas są ekonomiczne w użytkowaniu, bo spalają ok. 10% mniej paliwa przy typowych pracach. Mierzymy efektywność prac, wiemy, ile paliwa zostaje w baku – zaznacza Łukasz Haase, jeden z właścicieli gospodarstwa Haase Farm w Barniewicach k. Gdańska.

 

#Mateusz Nawrot, z okolic Częstochowy

– Wygrałem tytuł Super Rolnika w programie telewizyjnym dzięki Claas Arion 810 ze skrzynią bezstopniową Cmatic. W wyścigach byłem bezkonkurencyjny, mając ciągnik z taką przekładnią. Cechuje się ona doskonałą elastycznością przy zmianie prędkości czy kierunku jazdy przód-tył. Na co dzień maszyna pracuje w 500-ha rodzinnym gospodarstwie. Dzięki tej przekładni mamy znacznie niższe spalanie niż w ciągnikach innych marek – stwierdza Mateusz Nawrot.

 

#Józef Mika, Gdów z okolic Krakowa

– Ciągnik Axion 870 został celowo wybrany do naszego gospodarstwa. To zwrotna maszyna i przyjazna dla użytkownika. Jest wyposażony w przekładnię bezstopniową Cmatic. Jesteśmy zaskoczeni jego dużą elastycznością w wykorzystaniu mocy i przyspieszeniu, ale też zaskakująco niskim spalaniem, jak na moc – mówi Józef Mika, kierownik Gospodarstwa Rolnego Skolarus.

 

 

Na koniec dodajmy, że do oferty zostały wprowadzone ciągniki Axion 830 i 870 w specjalnych wersjach wyposażenia First Claas i First Claas Plus.

W wersji First Claas Plus maszyny są bardzo bogato wyposażone w szereg opcji zwiększających jakość i komfort pracy operatora.

W ciągnikach Claas przekładnia Cmatic objęta jest ochroną MAXI CARE PROTECT CMATIC na 5 lat lub 5000 godz. Kliknij.

 

A zatem, czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny? Jest to pytanie godne hamletowskiego „być albo nie być”.

My możemy odpowiedzieć twierdząco na to pytanie. Tak, ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny.

 

Opr. na podstawie materiałów prasowych Claas

 

 

 

Ukraina do UE? Tak, ale na naszych zasadach! Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: