Tegoroczna światowa produkcja cukru wzrośnie o 1,7 mln ton do 182,9 mln ton. Więcej cukru będzie wyprodukowane w Brazylii, Chinach i Rosji.
Spodziewany jest też wzrost konsumpcji, głównie w Azji. Jednak zapasy cukru mają topnieć. Takie są prognozy USDA, amerykańskiego resortu rolnego, mającego chyba najlepszą „agro-wywiadownię” świata.
Na rynkach światowych cukier będzie drożał.
Muszą o tym pamiętać plantatorzy, gdy przyjdzie im negocjować warunki kontraktacji buraka na sezon 2022/23.
Cukrowym rynkiem zwykle trzęsie Brazylia, która wytwarza tam słodki surowiec z trzciny cukrowej.
Wojna na Ukrainie zastała Brazylię w przygotowaniach do zbiorów trzciny. Obecnie trwają tam żniwa trzciny i mają dać one Brazylii 36,4 mln ton cukru, o 1 mln ton więcej, niż w poprzednim sezonie.
Jednak już wiadomo, że na przyszłość powierzchnia plantacji trzciny zmniejszy się, ponieważ w ich miejsce farmerzy zasieją soję i kukurydzę.
Mimo to ta zmiana struktury nie zachwieje proporcjami przeznaczenia cukru na konsumpcyjny i na etanol. Zwykle ta proporcja w Brazylii wynosi 45% (cukier) do 55% (etanol).
Produkcja cukru w Unii Europejskiej ma spaść o 250 tys. ton do 16,3 mln ton.
Część plantatorów zdecydowała się bowiem zmniejszyć zasiewy buraków cukrowych na rzecz bardziej dochodowych upraw, takich jak kukurydza.
Pisaliśmy o tym tutaj.
Konsumpcja i eksport cukru w UE pozostają bez zmian. Import zmniejszy się, ponieważ przemysł spożywczy w UE pracuje nad zmniejszeniem zawartości cukru w produktach spożywczych.
Na Ukrainie prognozuje się spadek produkcji cukru o 23% do 1,1 mln ton:
Produkcja cukru w Indiach spadnie o 3% do 35,8 mln ton. Będzie wysokie spożycie, ze względu na utrzymujący się korzystny popyt na cukier.
Import cukru przez Indie pozostaje bez zmian, natomiast eksport ma spaść o ponad 40 procent. 24 maja 2022 roku rząd Indii ogłosił zmianę w polityce eksportowej cukru. Wprowadza się ograniczenia w eksporcie cukru, aby powstrzymać inflację krajową i skierować więcej trzciny cukrowej do produkcji etanolu.
Chiny. Produkcja cukru w tym kraju wzrośnie o 400 tys. ton do 10 mln ton, przy rosnącej produkcji cukru trzcinowego i buraczanego. Zakłada się, że konsumpcja wzrośnie, jeśli tamtejszy rząd popuści w związku z covid.