25 - 03 - 2024
Fot. firmowe

Prasa zwijająca gotowa do nowego sezonu. Informacje praktyczne

Sezon pracy dla maszyn zielonkowych już za pasem. Podajemy sprawdzone w praktyce rozwiązania, które pozwolą na szybką diagnozę maszyny i przygotowanie jej do startu.

 

 

Bez dobrej paszy nie ma mleka w dobrej jakości i ilości. Jak zadbać o urządzania odpowiedzialne za przygotowanie pasz i ściółki?

Skoncentrujmy się na prasie Claas Variant 500 RC.

 

Wypas, moc i niskie spalanie: Claas Arion, ciągnik na ciężkie czasy

 

Doświadczenia ze stadniny w Iwnie

 

– W ubiegłym roku naszą prasą zrobiliśmy ok. 7 tys. balotów. Był to trudny rok pod względem pogody, maszyna spisywała się znakomicie. Pracowałem ze średnią prędkością 13 km/h, a dzienny rekord wynosił 600 balotów. Baloty były kształtne i zwarte. Składowane przez wiele miesięcy zachowywały swój kształt – mówi Kacper, operator prasy ze Stadniny Koni w Iwnie k. Poznania.

 

Poniżej przedstawiamy spostrzeżenia naszego rozmówcy w zakresie przygotowania prasy do nadchodzącego sezonu:

  1. Stan, w jakim maszynę zostawisz na zimę, będzie rzutować na kolejny sezon. Po zakończonym sezonie prasa powinna być starannie wyczyszczona. Należy unikać używania wody, a szczególnie myjek wysokociśnieniowych. Bardzo dobrze sprawdza się kompresor lub dmuchawa do liści. Dzięki oczyszczeniu maszyny po sezonie przez okres jesienno-zimowy w kurzu nie gromadzi się wilgoć oraz inne zanieczyszczenia.
  2. Sprawdzić stan napięcia łańcuchów napędowych.
  3. Skontrolować stan podbieracza, sprężyn, połączeń śrubowych. Usunąć zanieczyszczenia po wewnętrznej stronie podbieracza.
  4. W systemie układu ręcznego centralnego smarowania sprawdzić drożność przewodów podających smar oraz stan kalamitek. To samo dotyczy układu smarowania łańcuchów – sprawdzić drożność przewodów podających olej oraz stan szczotek smarujących.
  5. Prasa Claas jest wyposażona w złącza Kenfix, które mają wbudowane sitka filtrujące olej podawany do prasy i ciągnika. Te filtry należy czyścić zgodnie z instrukcją obsługi.
  6. Częsta kontrola pasów napędowych to dobra inwestycja w czas. Niskie nacięcie pasa może spowodować w późniejszym terminie jego urwanie i co za tym idzie – naprawę i przestój prasy.

 

– Generalnie warto przeczytać instrukcję obsługi i stosować się do niej. W sezonie pracujemy prasą od rana do nocy. Zawsze przeglądam maszynę przed wyjazdem w pole. Dbam o czystość mechanizmów, a każdą smarowniczkę codziennie napełniam dodatkową porcją smaru. Dokładnie zadbana maszyna odwdzięcza się bezawaryjnością – zaznacza Kacper Imielinski.

 

Brona talerzowa czy kultywator? Co wybrać przy niewielkim budżecie?

 

Prasa dobrze skonstruowana

 

Prasa Variant 560RC została dobrze przemyślana:

  • punkty smarowania dobrze oznaczone;
  • na punktach smarnych jest podany interwał smarowania;
  • system wiązania siatką jest dobrze widoczny, co pozwala obserwować aparat w czasie jego działania i zareagować jeszcze przed wyrzuceniem balotu;
  • wskaźnik zapełnienia komory pozwala kontrolować ubijanie bel;
  • przy niskich pokosach można przedłużać jazdę z wykorzystaniem funkcji lewo/prawo, by każda bela była idealna;
  • rolka dociskająca i szeroki podbieracz idealnie sprawdzają się przy dużych pokosach;
  • zastosowanie podłogi PRO z przodu prasy pozwala na szybkie usunięcie ewentualnych zatorów;
  • szerokie opony prasy sprawdzają się podczas pracy na podmokłym gruncie, co udowodniono podczas trudnych i mokrych żniw w 2023 r.

 

Opr. na podstawie informacji prasowych Claas

 

Ślad węglowy w kukurydzy: przydatny plan nawożenia SatAgro

 

 

Redakcja Agrokonsument.pl
Serwis Agrokonsument.pl specjalizuje się w treściach kierowanych dla konsumentów i branży agro. Polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, ubezpieczenia, prawo.
przeczytaj inne artykuły tego autora
Wydrukuj
PILNE !
Zobacz podobne:

Inni przeczytali również: