Nowy terminal Cemis 1200, zastępuje dotychczasowy uniwersalny terminal S10. Zastosowana w Cemis 1200 technologia odbioru sygnałów GNSS i sterowania maszyn została opracowana we współpracy z Trimble.
Cemis 1200 posiada 12-calowy wyświetlacz o wysokiej jasności z funkcją multi-touch i ręcznym przełączaniem widoku dzień/noc. Obszary robocze i okna dodatkowe do obsługi jazdy automatycznej, zmiennego dawkowania, Isobus oraz dokumentacji mogą być dowolnie konfigurowane.
Quick Access umożliwia przy tym bezpośredni, szybki dostęp do najważniejszych funkcji oraz do menu głównego. Najnowsza generacja systemów prowadzenia oparta na GNSS Cemis 1200 jest dostarczany z odbiornikiem Multi GNSS SAT 900.
Odbiornik i czujniki wspomagające są zabudowane w jednym elemencie. SAT 900 obsługuje:
Umożliwia korzystanie z GPS, Glonass, Galileo i Beidou.
Odbiornik i terminal można szybko i łatwo wymieniać pomiędzy różnymi maszynami Claas we flocie.
W standardzie urządzenie posiada zintegrowane zarządzanie licencjami Claas oraz GPS Copilot do wspomaganego satelitarnie prowadzenia równoległego.
Dla jazdy automatycznej, wspomaganej satelitarnie dostępny jest Claas GPS Pilot.
Seryjnie dostępna jest 5-letnia licencja na sygnał korekcyjny Satcor 15 by Trimble RTX, który umożliwia uzyskanie dokładności +/- 15 cm.
Dla bardziej precyzyjnej pracy opcjonalnie dostępny jest Satcor 3 by Trimble RTX z dokładnością +/- 3 cm.
Na potrzeby stosowania w szczególności technologii Controlled Traffic Farming lub Strip-Till za pośrednictwem technologii RTK można wykorzystać sygnał korekcyjny RTK NET.
Tu powtarzalność sięga od +/- 2 do 3 cm na przestrzeni kilku lat.
Elementem wszystkich sygnałów RTK jest technologia mostkowania RTK Bridging Standard, która w razie awarii sygnału korekcyjnego przez okres do 20 minut płynnie dostarcza korekty backupowe na poziomie kilku centymetrów.
Dla nieograniczonego korzystania z technologii mostkowania dostępna jest licencja.
Standardowo Cemis 1200 oprócz systemu GPS Pilot do jazdy automatycznej posiada funkcje Isobus:
TC-BAS pozwala na import i eksport zadań roboczych ze ścieżkami referencyjnymi, granicami pól i wykonanymi pracami w formacie ISO-XML we współdziałaniu z programem do zarządzania gospodarstwem.
W połączeniu z Telematics lub systemami FMIS, 365FarmNet i Omnia możliwa jest wymiana zleceń roboczych online. Opcjonalnie dostępne są dalsze funkcje:
Opr. na postawie informacji Claas Informacja prasowa
Rolnictwo węglowe: rewolucja w polskim Planie Strategicznym cz. 1