Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do jej wykonania.
W razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu można odstąpić od umowy.
Strona może również – bez wyznaczenia terminu dodatkowego lub też po jego bezskutecznym upływie – żądać wykonania zobowiązania. Także naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
Co, jeśli jedna ze stron dopuszcza się opóźnienia tylko co do części świadczenia? Wtedy uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty niespełnionego świadczenia.
Opłata adiacencka: dodatkowy podatek za podział nieruchomości
Rolnik może także odstąpić od umowy w całości. Stosuje się to wtedy, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce.
Natomiast art. 476 kc nazywa wyraźnie zwłoką to, jeśli:
Nie dotyczy to wypadku, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
W naszej sytuacji, rolnik powinien dostarczać dalszej partii kukurydzy. Musi wyznaczyć przedsiębiorcy, najlepiej na piśmie, dodatkowy termin na zapłatę zaległej należności z tytułu dostarczonej kukurydzy. Przykładowo, w terminie 7 dni od otrzymania takiego pisma, pod rygorem odstąpienia od umowy.
Zastrzeżenie takiego rygoru jest niezwykle istotne z punktu widzenia przepisów Kodeksu cywilnego. Jeżeli w wyznaczonym terminie kontrahent nie zapłaci, rolnik powinien wysłać kolejne pismo, tym razem już z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy.
W takiej sytuacji może sprzedać swoją kukurydzę gdzie indziej, a od niesolidnego kontrahenta domagać się egzekucji zaległej należności na drodze sądowej. Powyższe zasady odstąpienia dotyczą zarówno sytuacji, w których rolnicy zawarli typowe umowy „sprzedaży” plonów, jak i umowy „kontraktacji”. W każdym jednak przypadku należy przeczytać w umowie, czy nie zawiera ona szczególnej procedury w tym zakresie.
Po stronie przedsiębiorcy nie powstanie roszczenie o zapłatę kary umownej, o ile rolnik w odpowiednim terminie udzieli mu dodatkowego terminu do zapłaty i jednocześnie wstrzyma się z dostarczeniem dalszej części ziarna kukurydzy.
Jeżeli zatem rolnik ma podstawy do wstrzymania się z dostawą ziarna, a następnie skutecznie odstąpi od umowy, to:
adw. Łukasz Opaliński
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.
Väderstad wprowadza płynny nawóz do siewnika punktowego Tempo