Opłatę adiacencką ustala się w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym:
Każdy z wymienionych tytułów prawnych stanowi samodzielną i odrębną podstawę do ustalenia i pobrania opłaty adiacenckiej. W praktyce może zaistnieć sytuacja, w której nastąpi zbieg podstaw do pobrania tej należności. Może to mieć miejsce w przypadku, gdy:
Podstawą do pobrania opłaty będzie wtedy wzrost wartości nieruchomości z tytułu stworzenia warunków podłączenia się do infrastruktury technicznej. Takie warunki stwarza też wybudowana w pobliżu droga publiczna. Jak również podział samej nieruchomości.
Żniwa 2023: Ukraina ma focha na Polskę i UE, Putin straszy, a PiS obiecuje
Kluczowym problemem w takiej sytuacji jest rzetelne określenie wartości nieruchomości. W ramach tego należy rozróżnić wzrost wartości wynikający z poszczególnych zdarzeń.
Od opłaty adiacenckiej należy odróżnić opłatę planistyczną (rentę planistyczną). Jest ona naliczana i pobierana z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Ta wartość spowodowana może być zmianą jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w wyniku jego uchwalenia bądź zmiany.
Opłata planistyczna jest pobierana w przypadku, gdy dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty dokonuje zbycia nieruchomości.
Opłata jest ustalana i pobierana w przypadku wzrostu wartości nieruchomości. Dodajmy, niezależnie od tego, czy nieruchomość ta lub jej część zostanie następnie zbyta.
Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały. Wysokość ta nie może przekroczyć stawek wskazanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
Przepisy tej ustawy określają maksymalne progi stawek, jakie może ustalić gmina w zależności od zdarzeń skutkujących obowiązkiem wniesienia opłaty adiacenckiej.
Wynoszą one:
Zasadniczą przesłanką ustalenia tej opłaty jest wzrost wartości nieruchomości. W postępowaniu zmierzającym do jej ustalenia konieczne jest powołanie rzeczoznawcy majątkowego. Jest on bowiem osobą ustawowo uprawnioną w przedmiotowym zakresie.
Olejnik, Barylski, Wika, Sobiech, Gawęcki i Gryn: przetwórca i rolnik chcą stabilizacji
Wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia:
Zaistnienie wymienionych zdarzeń nie zawsze skutkuje naliczeniem opłaty adiacenckiej przez gminę. Jest to bowiem uprawnienie, a nie obowiązek gminy.
Jeśli gmina nie zrealizuje go w określonym ustawowym terminie, to później nie będzie mogła go zrobić.
Łukasz Opaliński
Zaskarżenie koła łowieckiego, które odmawia szacowania szkód
Co ma rolnik do gospodarki CO2?
Opieszałość kół łowieckich nie jest bezkarna
Artykuł nie stanowi porady prawnej – swój przypadek skonsultuj ze specjalistą.